Ознака: Азија

„Опен АИ“ ја отвори својата прва канцеларија во Азија

„Опен АИ“, креатор на ЧетГПТ, ја отвори својата прва азиска канцеларија во Токио, Јапонија. Со овој потег, компанијата има намера да го прошири своето...

Кина го презеде водството на Грција по бројот на бродови

Тежиштето на глобалниот бродски бизнис се префрла од Европа во Азија Растот на Кина во однос на бруто-тонажата на нејзината флота не треба да изненадува, со...

Поплочување на патот кон просперитет за земјите во развој без море...

Европските и азиските земји во развој без излез на море (ЛЛДЦ) се пред критичен момент во своето развојно патување. Тие се соочени со сложени...

Отворањето на кинеската економија ќе ја спречи рецесијата во Азија

Изненадувачкото отворање на кинеската економија, откако пандемијата на ковид-19 се стави под контрола, и нејзините пошироки ефекти, особено во туризмот, се смета дека може...

Азија станува лидер во користењето нуклеарна енергија

Од сите региони во светот, Азија сè уште силно се потпира на нуклеарната енергија, дури и по нуклеарната катастрофа во Фукушима што се случи...

Новиот стратешки концепт на НАТО нема да ги раздвојува Русија и...

Справувањето со безбедносната закана од подемот на Кина ќе биде важна ставка во стратегијата на НАТО за наредните десет години, во која се јавува...

СЗО: Бројот на заразени лица расте во Азиско-пацифичкиот Регион, пандемијата е...

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека пандемијата ковид-19 во Азиско-пацифичкиот Регион е во критична фаза и оти мора да се вложат сите напори за...

Азија е центар на најстрасните пушачи

Според најновото истражување што го објави „Лансет“, во светот беше регистрирано ново највисоко ниво од 1,1 милијарда пушачи во 2019 година. Иако уделот на...

Шампионот во борбата против пандемијата сѐ уште е далеку од целната...

Државите од регионот Азија-Пацифик кои го преводеа светот во сузбивањето на коронавирусот сега не успеваат да направат пробив во трката за конечна победа, пишува...

Истанбул доби нова футуристичка кула од која се гледаат и Европа...

Истанбул доби нова футуристичка телекомуникациска кула, која изгледа како да е од друга планета. Кулата висока 369 метри е дизајнирана од компанијата „Мелике алтинисик...