Ознака: автопат

Механизацијата за изградба на Коридор 8 е на пат кон Македонија,...

Првиот вицепремиер на Владата Артан Груби од Тетово најави дека механизацијата која ќе работи на изградба на автопатиштата предвидени во Коридор 8 е на...

На велосипедите не им е местото на автопат

Според членот 129 од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, по автопат, експресен пат и на пат резервиран за сообраќај на моторни возила...

Дали знаете кој е најекономичниот начин за возење по автопат?

Кој е најекономичниот начин за возење по автопат? Со кои брзини автомобилот е најштедлив? Тоа се често поставувани прашања меѓу возачите, но во оваа...

Велешанец загина, малолетничка повредена во тешка несреќа на автопатот Скопје –...

Денеска, околу 00.40 часот, во СВР Велес било пријавено дека на автопатот Скопје – Велес, патничко возило „опел корса“, со велешки регистарски ознаки, управувано...

Шведска прва во светот ќе добие електричен автопат

Шведска ќе биде првата во светот што ќе добие електричен автопат, а до 2045 година би можела да има дури 3.000 километри електрични патишта....

Пратениците и Антикорупциска го чекаат договорот со „Бехтел и Енка“

Пратениците што побараа увид во договорот со „Бехтел и Енка“ сѐ уште не го добиле документот, четири дена откако Владата соопшти дека спогодбата ќе...

Се бараат 28 работници за коридорите, понудена плата до 70 илјади...

Јавното претпријатие за државни патишта преку оглас ќе вработи 28 работници чии задолженија ќе бидат коридорите 8 и 10 д, објавува „Макфакс“. Новите вработени...

Автопатите ќе се градат, со или без законските измени, во наш...

Со или без законските измени на осумте закони што се во собраниска процедура, автопатите на коридорите 8 и 10д ќе се градат, а наш...

Коридорот 8 е можност за Македонија да биде на сообраќајната и...

Камен-темелникот на Коридорот 8 не е само почеток на нова патна инфраструктура, тоа е камен-темелник и на нови инвестиции – отворање на нови пазари,...

„Бехтел и Енка“ ќе гради четири автопатски делници од 1,3 милјарди...

Во наредните пет години Конзорциумот „Бехтел и Енка“ денеска потпиша договор со Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПДП)  за изградба на четири автопатски делници во...