Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.206 тестирања, а регистрирани се 592 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 259, Куманово – 31, Дебар – 7, Штип – 8, Прилеп – 30, Тетово – 18, Струга – 21, Велес – 17, Битола – 24, Охрид – 28, Кавадарци – 35, Гостивар – 21, Гевгелија – 8, Струмица – 12, Крива Паланка – 9, Радовиш – 5, Кочани – 7, Пробиштип – 1, Демир Хисар – 1, Македонски Брод – 1, Пехчево – 1, Берово – 2, Валандово – 3, Виница – 4, Делчево – 4, Кратово – 1, Свети Николе – 5, Кичево – 10, Ресен – 7, Неготино – 12.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 691 оздравени пациенти од: Скопје – 245, Куманово – 26, Штип – 28, Прилеп – 76, Тетово – 23, Струга – 12, Велес – 23, Битола – 47, Охрид – 13, Кавадарци – 25, Гостивар – 29, Гевгелија – 17, Струмица – 19, Крива Паланка – 2, Радовиш – 5, Кочани – 13, Пробиштип – 2, Демир Хисар – 2, Македонски Брод – 5, Пехчево – 1, Берово – 16, Валандово – 1, Виница – 2 , Делчево – 12, Кратово – 4, Свети Николе – 7, Кичево – 11, Ресен – 7 и Неготино – 18.

Починати се 21 лице, шест пациенти од Скопје (79,78,68,62, 64 и 53 г), двајца од Куманово (69 и 78 г), двајца од Тетово (60 и 72 г), тројца од Прилеп (61,77 и 85 г), еден пациент од Штип (87 г), еден од Охрид (77 г), еден од Струга (69 г), двајца пациенти од Битола (64 и 85 г), еден од Струмица (83 г), еден од Берово (59 г) и еден пациент од Валандово (52г).Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 80407, бројката на оздравени пациенти е 57434, на починати е 2375, а бројот на активни случаи изнесува 20598. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 34687, активни 11679
• Куманово 4577, активни 569
• Дебар 605, активни 129
• Штип 3233, активни 323
• Прилеп 4057, активни 681
• Тетово 4668, активни 942
• Струга 1958, активни 356
• Велес 2669, активни 548
• Битола 2934, активни 649
• Охрид 2295, активни 588
• Кавадарци 1994, активни 578
• Гостивар 3308, активни 624
• Гевгелија 1098, активни 296 (74 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 186 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2219, активни 629
• Крива Паланка 586, активни 121
• Радовиш 592, активни 125
• Крушево 155, активни 66
• Кочани 1561, активни 257
• Пробиштип 438, активни 51
• Демир Хисар 230, активни 39
• Македонски Брод 209, активни 29
• Пехчево 133, активни 16
• Берово 485, активни 62
• Валандово 291, активни 64
• Виница 435, активни 67
• Делчево 660, активни 216 (182 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 187, активни 20
• Свети Николе 1027, активни 135
• Кичево 1542, активни 265
• Ресен 613, активни 136
• Неготино 961, активни 338 (152 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2206 теста се преку: ИЈЗ-502, ЦЈЗ Скопје-60, Авицена-218, Биотек-138, МАНУ -145, Жан Митрев (Филип Втори)-106, Систина со PCR метода -144, лабораторија Лаор –40, Судска медицина-4, ЦЈЗ Битола-73, Инфективна клиника-1, ГАК-16, Синлаб-23, Ремедика-23, лабораторија болница Козле-17, ЈЗУ (рапид тест) -693, УК Пулмологија со алергологија –3, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 388.485 тестирања на Ковид -19.