Бесплатен оброк за сите 664 првачиња во Прилеп

Општина Прилеп за оваа 2023/2024 учебна година обезбеди бесплатен оброк за секое прваче. Сите 664 првачиња од основните училишта од Општина Прилеп од први...

Естонски туристи кампуваа крај Осломејско Езеро

Покрај брзата афирмација кај спортските риболовци во земјава и надвор од неа, Осломејско езеро се повеќе се етаблира и кај туристите кои ја посетуваат...

Последниот кичевски казанџија создава чудесни форми од старо железо

Паралелно со стандардните производи, последниот кичевски казанџија, Коста Галиман, во последно време се повеќе ја истакнува својата креативност со изработка на нови производи нетипични...

Огнената стихија скротена, пожарникарите остануваат во приправност

Изгаснат пожарот во депонијата близу Волковија Засега е ставен под контрола големиот пожар што пред два дена избувна на депонијата кај селото Волковија, во општината...

Конечно почна обновата на планинарскиот дом „Копанки“

По повеќе од 10 години По повеќе од 10 години, деновиве со поставувањето на темелите почна обновата на планинарскиот дом „Копанки“. Почетокот на работите околу...

Оџачарот Џули деновиве најбарана личност во Кичево

Единствениот кичевски оџачар Џули Рахмани од средината на месецов е најбараната личност во градот и регионот, затоа што е единствениот кој се занимава со...

Во понеделник започнува уписот на нови студенти на Правниот факултет во Кичево

Матурантите од земјава и годинава ќе може да аплицираат за упис на Правниот факултет и на дисперзираните студии во Битола и Струга. Ова ќе...

Битолските пензионери побараа оставка од министерката за труд и социјала и раководството на Здружението...

Иницијативниот одбор за зголемување на пензиите на битолските пензионери, на вечерашниот протестен митинг на плоштадот Магнолија, покрај барањата за одредување на минималната пензија од...

Поради дефект на водоводната мрежа, водата за пиење во Струга е забрането да се...

Водата за пиење од градскиот водовод во Струга е забранета за конзумирање поради дефект на водоводната мрежа, соопшти јавното претпријатие „Водовод и канализација“. Работните тимови...

Се разгорува битката помеѓу градоначалникот на Битола Коњановски и претседателката на Советот, ...

Политичката пресметка помеѓу градоначалникот на Битола, Тони Коњановски и претседателката на Советот, Габриела Илиевсла се разгорува. По донесувањето на Решението од страна на Државната комисија...