Манастирот „Пресвета Богородица-Пречиста“ го слави својот патрон

КИЧЕВО Манастирот „Пресвета Богородица-Пречиста Кичевска“ го слави својот патрон Рождество на мајката божја или кај народот попознат како Мала Богородица. Во манастирот е организирана програма...

Камен темелник на нова училишна спортска сала во село Грешница

Во дворот на училиштето „Фаик Коница“ во село Грешница, ќе биде ставен камен темелник за изградба на нова училишна спортска сала, која ќе биде...

Се реконструира старата водоводна мрежа на булеварот Гоце Делчев во Прилеп

ПРИЛЕП Паралелно со реконструкцијата на булеварот Гоце Делчев, во Прилеп се врши замена на старата водоводна бетонско-азбестна мрежа со нова, полиетиленска. На потегот од некогашната...

Еднонеделна акција во Охрид за поголема безбедност во сообраќајот

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата и Советот за безбедност на сообраќајот на патиштата на општина Охрид од утре почнуваат со превентивни...

Ќе се бориме за да се обелодени вистината за смртта на Јана, порачано на...

Битолчани вечерва повторно протестираа по смртта на малата Јана, која пред две недели почина во Клиничката болница во Битола, искажувајќи го нивниот револт на...

Две деца заболени од морбили регистрирани и во Гевгелија

Првите два случаи на дечиња заболени со морбили се регистрирани и во Гевгелија, потврди денеска епидемиологот Сашко Олумчев од подрачната единица на Центарот...

Турција ќе инвестира во градот на југот

ГЕВГЕЛИЈА Во Општина Гевгелија се утврдени најмалку 10 нови турски инвестиции, во зоната на Коридорот 10, на средбата во Истанбул, помеѓу премиерот Зоран Заев и...

Модуларната болница ќе биде регионален центар

ГЕВГЕЛИЈА Градоначалникот на Општина Гевгелија, Сашо Поцков, ја посети Општата болница со проширена дејност - Гевгелија, каде што во тек се изведбените работи за монтирање...

Врачена наградата за новинарство на Битолски весник „Тоде Петревски“

Денеска во амфитеатарот на Славјанскиот универзитет во Битола беше врачена наградата за новинарство на Битолски весник која го носи името на покојниот новинар на Радио...

Битола започна со превентивна дератизација

Општина Битола во соработка со ЈЗУ Центарот за јавно здравје и КЈП Нискоградба, денеска започна со превентивна систематска дератизација, односно поставување на отровни мамци...