Почина новинарот Стево Гаџовски

Денеска рано изутрина, во Клиничката болница во Битола, на 78 годишна возраст почина новинарот на Битолски весник во пензија, Стево Гаџовски. Почина новинарот Стево...

Градот ќе се развива со 9,5 милиони евра

БИТОЛА Деновиве Советот на Општина Битола, по предлог на градоначалничката Наташа Петровска, ја усвои програмата за развојните планови на општината во периодот од 2021 до...

Нов ковид-центар

БИТОЛА Во деновите кога во Битола драстично опаѓа бројот на позитивни лица на ковид-19 и кога бројот на хоспитализираните лица во инфективното одделение во Клиничката...

Наќе Чулев во посета на Прилеп

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, денеска дојде во посета на ОВР Прилеп. Во рамките на своите редовни работни активности министерот Наќе Чулев оствари...

Правна помош за жртвите на насилство

Доколку сте жртва на насилство или познавате некој што трпи насилство, но нема храброст да го пријави тоа, побарајте поддршка и информирајте се за...

Почнува дводневната манифестација „Запознај ја Преспа“

Дводневната манифестација „Запознај ја Преспа“, во организација на Општина Ресен и повеќе невладини организации, почнува денеска во 18 часот. Настанот има за цел преку дружење,...

Интензивна инфраструктурна активност во општина Пласница

И покрај проблемите со коронавирусот и намалените приливи во локалниот буџет, сепак во општина Пласница изнаоѓаат начин како да обезбедат доволно средства, за да...

По татко Словенец, но се чувствува како чистокрвен Македонец

Облечен како вистински војвода од времето на Илинден, со своето однесување и изглед, на вчерашното чествување во селото Цер, голем интерес побуди Тончек Рожман,...

Санирани оштетувањата на Могилата на непобедените и споменикот Песјобрдце во Прилеп

Заводот и музеј Прилеп во очи на 3 ноември - Денот на ослободувањето на градот, ги санира оштетувањата на Алејата на народните херои и...

Прилеп ќе субвенционира дел од трошоците за набавка на инвертори и велосипеди

Општина Прилеп ќе субвенционира дел од трошоците за набавка на инвертори и велосипеди. На денешната 40-та седница советниците го усвоија правилникот за надоместување на...