Пороен дожд во Виничко, Гостиварско, Крива Паланка и Демир Хисар

Нестбилно време проследено со пороен дожд и грмежи попладнево имаше во виничкиот регион, Гостиварско, Крива Паланка и во демирхисарското подрачје. До крајот на денот, како...

Битолските советници не ги прифатија европските пари за велосипедски патеки

Иако изминатите денови со дислоцирање на неколку киосци и со сечење на дрвја почнаа подготвителните работи, како што стојат работите, по се изгледа Битола се...

По околу седум каснувања од змија годишно во Тиквешко

По околу седум каснувања од змија има во просек за една година  во Тиквешко, тврди хирургот Дано Кулев, кој во изминатите години лекувал дел...

Поради богатиот род на сливите кичевчани имаат рекордно производство на домашна ракија

По неколку сушни години, годинава земјоделците од кичевско можат да бидат презадоволни од добиените количества сливова ракија препеченица, а причина беше пребогатиот род на...

Втората дезинсекција против возрасни комарци на 9 јули

Југоисточен Плански Регион Центарот за развој на Југоисточниот Плански Регион, во соработка со десетте општини од регионот, во согласност со одлуката на Советот за развој...

УХМР: Најмногу дожд во Куманово, најмалку во Маврово

До 13 часот во невремето што зафати делови од Македонија најногу дожд наврна во Куманово - 20 литри на метар квадратен, во Скопје Петровец...

Општината ги повикува битолчани да ја осмислат новогодишната програма

Општина Битола, годинава одлучи да има програмски претпразничен концепт кој една недела пред почетокот на празниците на граѓаните ќе им понуди содржини на една...

Кнежинскиот манастир го прослави својот патрон „Свети Ѓорѓија Победоносец“

Кнежинскиот манастир денес го одбележа својот патрон „Свети Ѓорѓија Победоносец“. По тој повод во манастирската црква и пред голем број верници, најпрво беше отслужена...

Мечка страв…

 Актуализирањето на проблемот со присуството на мечките во регионот на мијачките села, но и во околните региони, ја наметна потребата од преземање мерки за...

Нивото на Осломејско Езеро се подигна за 1,5 метар по пролетните врнежи

По последните поинтензивни врнежи од дожд, а сега и снег, се подигна нивото на Осломејско Езеро. Претходно измерената кота, сега е значително надмината. Иако...