Ознака: Украина – Русија

Западни претставници разговараат со украинската влада за мировни преговори со Русија,...

Американски и европски претставници разговараат со украинската влада - што би можело да се вклучи за можни мировни преговори со Русија за да се...

Со резолуција во која се повикува на мир ОН ќе ја...

Во пресрет на првата годишнина од војната, Украина и Русија лобираат меѓу земјите во ОН за поддршка пред гласањето на Генералното собрание од 193...

Време е да се преговара за мир во Украина, порача Кисинџер

Наближува времето да се преговара за мир во Украина за да се намали ризикот од нова катастрофална светска војна, но соништата за распарчување на...

Еден американски и 64 украински војници ослободени во размена на заробеници...

Еден американски и 64 украински војници денеска се ослободени при размена на заробеници меѓу Украина и Русија, соопшти кабинетот на украинскиот претседател. - 64 војници...

Русија мора да разбере дека нема да има победници во нуклеарна...

Мораме да разбереме дека оваа војна ја започна Путин. Тоа беше негов избор. Ако сака, може да го заврши утре - изјави за „Anadolu...

Украина и Русија повторно меѓусебно се обвинуваат за нападите врз Запорожје

Киев и Москва денеска повторно меѓусебно се обвинија за нападите врз нуклеарната централа Запорожје, најголемата во Европа, која беше окупирана од руската армија и...

Во казнена колонија под контрола на Русија се над 900 украински...

Повеќе од 900 украински борци од челичарницата Азовстал во Мариупол се одведени во казнена колонија на територијата контролирана од Русија, изјави портпаролката на руското...

Арестович: Украина нема да прави компромис со Русија

Советникот на украинскиот претседател Алексиј Арестович изјави дека Украина нема да направи компромис со Русија  и оти нема да се откажи од територија. – Единствена...

Прво заедничко соопштение на Советот за безбедност на ОН за Украина

Советот за безбедност на Обединетите нации едногласно го усвои своето прво соопштение од почетокот на руската воена акција на 24 февруари, изразувајќи „силна поддршка“...

Украина и Русија разменија заробени војници

Украина денеска размени 86 војници со Русија - изјави висок претставник на официјален Киев – Размената штотуку се случи, 86 војници на Украина, вклучително и 15 жени,...