Ознака: Славица Грковска

Грковска: Предизборниот и изборниот период е можност да ја покажеме зрелоста...

Правичното спроведување на изборите е основа и главен предуслов за вградување на сите останати принципи на доброто владеење, дефинирани од Советот на Европа. А...

Законот за рестриктивни мерки не е противуставен, целта е сите од...

Измените на Законот за рестриктивни мерки не може да бидат противуставни затоа што ако го дефинирате начинот на кој што ќе се постапува со...

Грковска: Обвинителството ќе биде обврзано да покренува постапки за „црните листи“...

Со измените на Законот за рестриктивни мерки, се проширува опфатот и се зајакнуваат механизмите за борба против корупцијата и организираниот криминал, се овозможува побрза...

Лицата од „црната листа“ на САД не треба да бидат на...

Вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска информираше дека работат на тоа сите лица кои се ставени на „црната листа“ на САД,...

Очекувам институциите да ги преземат неопходните мерки, кажа Грковска за ставањето...

Вицепремиерката задолжена за добри политики на владеење Славица Грковска денеска во врска со ставањето на поранешниот вицепремиер Кочо Анѓушев на „црната листа“ на САД...

Сѐ уште има доволно време да се процесираат случаите од СЈО,...

Ова е предмет којшто пет години се водеше во судските лавиринти, уште повеќе Апелација неоправдано го држеше девет месеци и бевме свесни дека е...

Демант на Кабинетот на Грковска: Обвинувањата на ДКСК се паушални и...

Кабинетот на вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска соопшти дека во целост ги демантира и ги оценува како паушални и неосновани...

ДУИ секогаш била за ветинг за сите функционери, вели Шаќири

Министерот за образование и наука и висок функционер на Демократската унија за интеграција, Јетон Шаќири истакна дека ДУИ е политичка партија, која секогаш била...

Нема причина да не се објави договорот за коридорите, освен ако...

Вицепремиерката за добро владеење Славица Грковска, вели дека не гледа причини Договорот за изградба на коридорите 8 и 10 д со „Бехтел и Енка“...

Правосудниот систем е најслабата алка во справувањето со корупцијата, смета Грковска

Најслабата алка во справуавњето со корупцијата ни е правосудсниот систем, очекувам исчекор од правосудството, а тоа го очекуваат и граѓаните, вели вицепремиерката за политики...