Ознака: нуклеарна централа Запорожје

МААЕ: Базенот за ладење во „Запорожје“ има залихи, не смее да...

Големиот базен за ладење во нуклеарната централа „Запорожје“, лоциран во близина на браната што вчера експлодираше, е полн и има доволно вода за неколку...

Силни експлозии во близина на нуклеарната централа „Запорожје“, МААЕ апелира за...

Во близина на украинската нуклеарна централа Запорожје, која е под руска окупација, вчера одекнаа силни експлозии, соопшти агенцијата за нуклеарна енергија на ОН, МААЕ. Претседателот...

Светот да ја преиспита нуклеарната безбедност поради ризиците во „Запорожје“

Украинскиот министер за енергетика, Герман Халушченко апелира светот да ја „преиспита нуклеарната безбедност“, говорејќи за ризиците во електраната Запорожје во Украина. – Ова е прашање...

Русија нема да се повлече од нуклеарката „Запорожје“, порача Захарова

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова изјави дека нуклеарната централа „Запорожје“ останува под руска контрола. Нејзината изјава уследи откако Меѓународната агенција за...

Македонија не треба да стравува од можни ефекти од нуклеарката „Запорожје“,...

Македонија нема потреба да стравува од евентуални ефекти во случај на воени операции во електраната „Запорожје“ во Украина. Можно е евентуално да има потреба...

МААЕ ја повикува Русија да го ослободи притворениот шеф на „Запорожје“

Шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, побара ослободување на директорот на најголемата нуклеарна централа во Украина, кој бил заробен од...

Последниот реактор во нуклеарната централа Запорожје е во режим на ладно...

Шефот на МААЕ потврди дека последниот оперативен реактор во нуклеарната централа Запорожје е во режим на ладно исклучување. Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска...

Украина предлага ОН да ја обезбедуваат нуклеарната централа Запорожје

Шефот на украинскиот енергетски оператор Енергоатом, Петро Котин, денеска изјави дека мировници на Обединетите нации би можеле да ја обезбедуваат електраната во Запорожје, која...

Ставридис губи сон поради „Запорожје“, верувајќи дека Путин може да се...

Поранешниот врховен командант на НАТО за ситуацијата во најголемата европска нуклеарна електрана Пред две децении, поминав повеќе од две години спиејќи неколку ката над осумте...

Нуклеарните експерти се пробија низ оган и немаат намера да отстапат...

Физичкиот интегритет на нуклеарната централа „Запорожје“ е нарушен и постои загриженост за тамошната ситуација, истакна синоќа генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија...