Ознака: нуклеарна централа Запорожје

Бомбардирањата не го сопираат продорот на нуклеарните експерти кон „Запорожје“

Тимот експерти на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) ја продолжува посетата на нуклеарната централа „Запорожје“, и покрај извештаите за бомбашки напади, изјави генералниот...

МААЕ сака да воспостави постојана канцеларија во нуклеарната централа Запорожје –...

Директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси изјави дека МААЕ ќе се обиде да формира постојана канцеларија во нуклеарната централа Запорожје,...

Русија го отфрли создавањето демилитаризирана зона околу „Запорожје“ по повикот на...

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека нема збор за создавање демилитаризирана зона околу нуклеарната централа „Запорожје“. Русија смета дека сите земји треба да...

Вашингтон предупредува за оргомен радиолошки ризик во „Запорожје“

Вашингтон соопшти дека Русија не сака да го признае огромниот радиолошки ризик во нуклеарната централа „Запорожје“ во Украина, додавајќи дека тоа е причината поради...

Украинците обвинуваат за руско ракетирање на местата околу нуклеарката „Запорожје“

Во руски ракетни и артилериски напади погодени се градови и области во близина на украинската нуклеарна централа во Запорожје, соопштија денеска украинските власти. Гувернерот...

Истекувањето на радиоактивни материи и пожар меѓу ризиците за „Запорожје“

Постои опасност од истекување на радиоактивни материи во украинската нуклеарна централа во Запорожје, која е заземена од руските сили, предупреди денеска украинскиот оператор Енергоатом. Како...

Макрон ја повика МААЕ да испрати мисија во Запорожје што е...

Францускиот претседател Емануел Макрон го повика генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси што поскоро да испрати експертска мисија во...

Два реактори во нуклеарната централа Запорожје се исклучени од мрежата

Последните два активни реактори во украинската нуклеарна централа Запорожје, окупирана од Русија, беа затворени денеска откако пожар во близина ги оштети надземните далноводи, соопшти...

Улјанов: Хаварија во „Запорожје“ може да создаде зона на радијација со...

Бугарија, Романија, Турција и Абхазија (во Грузија) се меѓу земјите што ќе бидат директно загорозени од радијација доколку дојде до сериозна хаварија во нуклеарната...

Украина тврди дека нуклеарката „Запорожје“ е оштетена, но нема истекување радијација

Украинската нуклеарна агенција соопшти дека руски проектили оштетиле дел од нуклеарната централа „Запорожје“ што сега е под руска контрола, но дека нема истекување радијација. Во...