Илустрација (Фото: Принтскрин)

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова изјави дека нуклеарната централа „Запорожје“ останува под руска контрола.

Нејзината изјава уследи откако Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) побара создавање на демилитаризирана и заштитена зона околу нуклеарната централа Запорожје и истата да биде под контрола на „трета страна“.

– Не може да стане збор за какво било повлекување од нуклеарната централа „Запорожје“. Таа останува под руска контрола и нема да биде предадена на ниту една трета страна. Електраната се наоѓа на руска територија и е целосно под руска контрола. Ние верувајте дека само ние можеме да обезбедиме физичка и нуклеарна безбедност на електраната „Запорожје“ – истакна Захарова.