Ознака: „кракен“

„Кракен“ откриен и во Софија

Случај на подваријантата на ковид-19 – XBB.1.5 е идентификуван во Бугарија, соопшти тамошниот Национален центар за заразни болести. „Кракен“ е откриен кај човек во...

Новиот ковид-сој „кракен“ откриен и во Србија

Во Србија е детектиран „кракен“, ковид-подваријанта на омикрон што шири низ целиот свет, објави „Јуроњуз Србија“ повикувајќи се на Институтот за молекуларна генетика и...

Д-р Даниловски: Бидете спокојни и почитувајте респираторен бонтон, кракен е позаразен,...

Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) соопшти дека кај еден пациент е детектиран новиот ковид-потсој на омикрон познат како кракен. Пациентот кај кој е детектиран...

Заштитата од „кракен“ е иста како и за претходните соеви на...

 Заштитата од новиот сој на ковид-19, „кракен“, е идентична со претходните. Неопходен е сериозен пристап на граѓаните и придржување до дадените препораки. Тоа се...

Бидете спокојни и почитувајте респираторен бонтон, „кракен“ е позаразен, но не...

Тој објаснува дека вистината е дека само кај стари лица со хронични болести, односно со ослабен имунитет, постои ризик да завршат во болница, исто...

„Кракен“ е вешт избегнувач на антитела, со специфична мутација, но не...

Новиот ковид-сој наречен „кракен“ што денеска првпат беше регистиран во Македонија, во изминатите неколку недели шири низ светот со можност да ги надвладее останатите...

Регистриран првиот случај на новиот ковид-сој „кракен“ во Македонија

Институт за Јавно Здравје (ИЈЗ) утрово соопшти дека кај еден пациент е детектиран новиот подсој на омикрон познат како „кракен“. - Кај еден примерок, од...

Во Македонија не е регистриран кракен, тврди Петличковски

Претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Александар Петличковски изјави дека кај нас се уште официјално не е регистрирана подваријантата на ковид кракен, меѓутоа...

Прв случај на зараза со новиот сој „кракен“ во Црна Гора

Во Црна Гора денеска е потврден првиот случај на зараза со подсојот на омикрон XBB.1.5 (кракен), соопшти Институтот за јавно здравје. Со тоа, како што...

Новата варијанта на ковид „кракен“ не е ризик за повеќето луѓе,...

Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ECDC) објави дека најновата подваријанта на коронавирусот кој брзо се шири не е голем ризик за...