Ознака: Каховка

Нагазните мини носат висок ризик во поплавените места, Зеленски шокиран од...

Пробивањето на голема брана во јужна Украина ќе има катастрофален ефект врз лоцирањето на нагазни мини, предупреди Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК). Како што...

Киев: 29 градови и села поплавени по нападот на браната Каховка

Украинскиот министер за внатрешни работи Игор Клименко денеска соопшти дека нападот на браната Каховка довел до поплавување на 29 градови и села долж реката...

МААЕ: Базенот за ладење во „Запорожје“ има залихи, не смее да...

Големиот базен за ладење во нуклеарната централа „Запорожје“, лоциран во близина на браната што вчера експлодираше, е полн и има доволно вода за неколку...

Украина евакуираше повеќе од 17.000 луѓе од поплавените подрачја

Повеќе од 17.000 луѓе досега се евакуирани од поплавените подрачја откако браната Каховка беше делумно уништена, изјави главниот украински обвинител Андриј Костин. - Повеќе од...

Песков го обвини Киев за саботажа при уништувањето на браната Каховка

Кремљ денеска го осуди „намерниот акт на саботажа“ од страна на Киев по делумното уништување на браната Каховка, во јужна украинска област Херсон, која...

Околу 80 места се во опасност по уривањето на браната Каховка,...

Украинската јавна телевизија Суспилне го објави најновиот извештај за последиците од уништувањето на браната Каховка, споделувајќи и мапа на која се гледа точно каде...