Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26126)

Помеѓу сонот и јавето

Рецензија (Кон поетската книга „Додека спиеш“ од Биљана Стојановска) По одличните поетски книги, „Зборовите немаат значење“ („Антолог“, 2015) и „Стан што се распаѓа“ („Галикул“, 2018), со...

Запознајте го Емо!

Техно Додека се навикнуваме на роботите, кои се вешти во вербалната комуникација, но развојот на нивните невербални комуникациски вештини, особено изразите на лицето, заостанува многу....

Огромната лична библиотека на Чарлс Дарвин наскоро онлајн

Огромната лична библиотека на влијателниот натуралист и биолог Чарлс Дарвин ќе биде целосно објавена на интернет за првпат. Научниците велат дека збирката книги, од...

Роботска рака послична на човечката од која било досега

РОБОТИКА И 3Д-ПЕЧАТЕЊЕ Истражувачите од институтот ETH во Цирих, во соработка со „Инкбит 3Д“, прават пионерски чекори во 3Д-печатењето со меки роботи со вештачки коски,...

Пријавени 470 планински тркачи од 36 земји на „Охрид ултратреил“

Настанот во планинско трчање „Охрид ултратреил“ годинава ќе има најголем број пријавени тркачи досега, од рекордни 36 земји. Приказната на „Охрид ултратреил“ почна во 2019...

Откриен биофунгицид за спас на кинеските лековити билки

Кинеските научници отидоа чекор напред во борбата против ракот на растенијата Кинеските истражувачи развија нов биофунгицид за борба против болеста гниење на коренот во одгледувањето...

Туристичкиот бум обезбедува динамичен раст на кинеската економија

Туризмот сѐ повеќе се појавува како стратегиски столб во Кина, служејќи како фокусна точка на висококвалитетниот развој на земјата. Од започнувањето на реформите и...

Кина го гради најголемиот систем на национални паркови во...

Низ висорамнините, планините и дождовните шуми, дивиот свет се враќа во Кина додека земјата се стреми да го воспостави најголемиот систем на национални паркови...

Претседателот на МКС бара апсење на Нетанјаху и на лидерот на...

Седум месеци од избувнувањето на конфликтот меѓу Израел и Хамас предизвикан од терористичките напади на палестинската воена организација, претседателот на судот во Хаг смета...

Делото на солунските браќа револуција во дотогашната светска мисла

Светите браќа Кирил и Методиј се едни од највлијателните фигури во историјата на цивилизацијата, неотуѓив дел од духовното битие и културниот идентитет на македонскиот...