Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26121)

Колку често треба да ја менувате четката за...

Медицински совет Многумина користат електрична четка за заби со заменливи глави. Но колку често треба да се менуваат? Многу луѓе не се сигурни кога е...

Промоција на „Сфинга на гневот“ во Софија

Во македонскиот Културно-информативен центар во Софија, Бугарија, се одржа промоција на преводот на романот „Сфинга на гневот“ од македонскиот писател Жарко Кујунџиски. Книгата, во превод...

Првото историско лансирање со астронаути

Вселенското летало „старлајнер“ на „Боинг“ го изврши своето инаугуративно лансирање со екипаж од двајца астронаути на НАСА, Бери Буч Вилмор и Суни Вилијамс, до...

Во една земја ризикувате казна поголема од 5.000 евра

Во каква облека не треба да седите зад воланот Во некои европски земји би можеле да бидете казнети поради носење несоодветна облека додека возите. На...

Речиси една милијарда Индијци го даваат својот глас, кој има глобална...

На изборите, кои почнаа на 19 април, а ќе се затворат на 1 јуни, за главен фаворит се смета актуелниот премиер Нарендра Моди, а...

„Видик“ – нов фестивал за литература и општа култура

Со промоција на наградуваното дело „Коњски житија“ на поетот, преведувач и универзитетски професор Зоран Анчевски, денеска, во 19 часот, во „Литература.мк“, во „Дајмонд мол“,...

Времето е тест за нашиот физички и психички имунитет

Неочекуваната промена на временските услови и наглите варијации на температурата во текот на денот претставуваат вистински тест за нашиот физиолошки и имунолошки систем, бидејќи...

„Алкалоид“ со две признанија за придонес во безбедноста и здравјето на...

Грижата за вработените и постојаното унапредување на условите за работа, како клучни стратегиски цели на „Алкалоид“, се препознаени и афирмирани и од стручните здруженија...

Нова победа на Панчевски, Лазов ремизира во дербито на врвот

На Отвореното првенство на Македонија во Скопје прваците ќе бидат познати утре, по деветтото коло ШАХ - ОТВОРЕНО ПРВЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА Шахистите на ШК Алкалоид имаа...

Ниту спринт ниту маратон не ни помагаат доколку не го направиме...

Податоците на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) го прикажуваат нивото на европскиот БДП по жител во 44 земји во тековни американски долари. Најбогатите нации во...