Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26104)

Работилница на режисерката Диана Добрева во Велешкиот театар

Диана Добрева, најзначајната театарска режисерка во Европа во овој миг, ќе одржи работилница во Велешкиот театар, на 29 и 30 април. Работилницата е дел...

Не инсистирајте на остров во кујната

Домување За да ги исполни сите свои функции, секој агол во кујната треба да биде смислено уреден и испланиран, бидејќи во спротивно нема да може...

Десет луѓе за кои сите мислеле дека се луди, но биле...

Историјата е полна со примери на луѓе што инсистирале на своите ставови иако постојано доживувале потсмев од околината Хајнрих Шлиман Со години тврдел дека Троја навистина...

Во Германија наскоро ќе се продаваат само бели јајца

Пред неколку децении пилешките јајца воопшто не беа сортирани по бојата на лушпата, а белите често беа исклучок во пакувањето. На европскиот пазар, а...

Претставничкиот дом на САД усвои предлог-закон со кој може да се...

Претставничкиот дом на САД викендов усвои закон со кој може да се забрани многу популарната апликација за правење и споделување видеа Тикток доколку не...

Пред и по воената помош на САД за Украина

Американскиот институт за проучување на војната (ИСВ) во Вашингтон анализира што е можно, односно кои се сценаријата за украинското боиште во „вакуум-периодот“ пред да...

Зошто Бугарија не може да влезе во еврозоната?

Реномираниот меѓународен портал „Политико“ вчера објави интересна анализа, насловена „Бугарија не може да влезе во еврозоната во јануари. Еве зошто“, која се однесува за...

Работна група за подморничко војување под полна пареа

Процесот на развој на напредни технологии и вештини за подморничко војување се координира во т.н. Работна група за подморничко војување. АУКУС има амбиција да...

Темни балкански облаци над проширувањето на ЕУ

Вчерашната анализа на реномираниот „Фајненшл тајмс“ децидно ја констатира грешката на ЕУ, во врска со спорот на релацијата Бугарија - Македонија, потенцирајќи дека потегот...

Македонија има трговски суфицит со ЕУ – во извоз на човечки...

Деновиве се понудија разни програми со кои се најавуваше формулата за спречување на одливот на млади луѓе и истите тие да се задржат да...