Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26038)

Талентот постојано се надградува и се поткрепува со охрабрувања и...

Со заеднички вложувања, охрабрувања и пофалби, Томи го гради својот талент и понатаму. Сега се подготвуваме за нов натпревар, за кој црта нова слика...

Домашните миленичиња се добри за менталното здравје

Животни Со оглед на она што ни се случува во динамичното секојдневие, одвреме-навреме човек треба само да се чувствува опуштено и да заборави на своите...

„Молкот на разумот“ на Кумјана Новакова во њујоршка МоМА

Ова е прв филм во македонска копродукција што ќе биде прикажан во официјалната селекција за нефикција на Музејот на модерната уметност во Њујорк Музејот на...

Зимски „Македокс“ во „Котур“

Две проекции на две документарни остварувања од последното издание на „Македокс“ ќе се одржат на 7 и 8 февруари, од 19.30 часот, во „Котур“. Првиот...

Гугл тестира генеративна вештачка интелигенција за апликацијата Мапс

Напорите на Гугл поврзани со генеративната вештачка интелигенција продолжуваат, а сега е фокусирана на апликацијата Гугл мапс. Мапс сега е „зачинет“ со технологијата за вештачка...

Детскиот филм во фокусот на последниот конкурс на Агенцијата за филм

Агенцијата за филм ги објави резултатите од годинешниот конкурс за финансирање проекти за производство на долгометражен и краткометражен игран, документарен и анимиран филм за...

Шеснаесетти септември – денот на возрасните деца

Песни што ме тераат да играм Едно време имаше таканаречени црно-бели тeлевизори или телевизори што даваа слика само во тие две бои. Тие беа ретки...

НАСА ја заврши првата фаза од дизајнирањето нуклеарен реактор ...

Американската вселенска агенција НАСА објави дека ја завршила почетната фаза на дизајнирање на својот проект наречен „Проект за моќност на површината на фисијата“. НАСА активно...

Камата е симбол на македонската борба за слобода

„Свештеник не ја бакнува иконата на Христос кога проповеда со таква топлина и воодушевување, како што Гоце ја бакнуваше својата кама, пред да ја...

Муџахедините во Хрватско-босанската војна

Избувнувањето на војната во Босна и Херцеговина во 1992 година привлече големо внимание кај меѓународната заедница, како и кај јавноста во муслиманскиот свет. Тоа...