Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26031)

БРИКС е „обид да се промени глобалниот светски поредок, да се...

Реномираниот „Волстрит журнал“ деновиве излезе со теза дека „БРИКС се обидува да создаде противтежа на САД и западните сојузници“. Дали тоа значи дека „Волстрит...

Ескалацијата ја надвјаса деескалацијата

Во втората развојна фаза на конфликтот на Блискиот Исток, тој беше ограничен меѓу земјите што ги поддржуваат Иран и сојузниците на Израел. Секоја од...

Ѕиркање во срцето на Земјата и – фасцинантно откритие

Според заклучоците на кинеските научници, почнувајќи од околу 2.896 километри под површината, јадрото на Земјата е поделено на виртуелна течна надворешна граница и претежно...

Кинескиот извоз на автомобили се зголеми за 64 отсто

Зголемувањето на извозот, на 4,1 милиони возила минатата година, би можело да ја стави Кина пред Јапонија како број еден светски извозник на автомобили Економија:...

Откриена тајната на долговечноста на најпознатата градба на планетата?

За да ги тестираат силата и издржливоста на Кинескиот ѕид, истражувачите собрале примероци од осум различни локации изградени помеѓу 1368 и 1644 година, за...

Чинвен и Синер играат за прва, а Сабаленка и Медведев за...

Сабаленка ја брани титулата на турнирот во Мелбурн, освоена лани. За неа денешниот меч е трето гранслем-финале, а за Чинвен е прво. Медведев ќе...

Неколку искуства од историјатот за работењето на двете претходни преодни...

Во принцип, техничката влада не добива мандат на избори, туку е назначена со согласност на главните политички сили во една земја. Можно е таа...

Земјоделските протести се шират низ Европа

Европската комисија треба да започне стратегиски разговори со синдикатите на земјоделците, земјоделските бизниси и со експертите во обид да го изгаси пожарот. Но, како...

Контроверзната егзекуција во Алабама ја обновува борбата против смртната казна

Контроверзната егзекуција во Алабама што се одржа во четвртокот повторно ја активира кампањата за контрола на смртната казна и потенцира дека таквата практика продолжува...