Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25977)

Шпанскиот роман „Алма и седумте чудовишта“ на македонски

Во издание на „Бата прес“ излезе од печат книгата за деца и за млади „Алма и седумте чудовишта“ од шпанските писателки Ирија Г. Паренте...

Македонија земја во фокусот на филмскиот фестивал во Талин

Македонските филмови ќе бидат во фокусот на најпрестижниот фестивал на Балтикот, филмскиот фестивал во Талин. Престижниот меѓународен филмски фестивал „Талин блек најт“ во Талин,...

Самостојна изложба „Вечно женско“ на Тања Миљовска

Самостојната изложба на Тања Миљовска, со наслов „Вечно женско“, ќе биде отворена во „Јадро“, утревечер, во 20 часот. Серијата слики во оваа поставка „Океан...

Научна конференција „Градец – природа, историја, традиција, култура“

Здружението „Кластер за туризам“, во соработка Градскиот музеј на Крива Паланка, организираше национална научна конференција „Градец – природа, историја, традиција, култура“, која се одржа...

Големи колекции од Кина, Италија, Полска претставени на изложбата

Прво Меѓународно графичко биенале на минијатури во Битола Прво издание на Меѓународното графичко биенале на минијатурни графики и цртежи во Битола содржи над 700 дела...

„Фрагментирани реалности“ на Страхил Петровски во КИЦ

„Фрагментирани реалности“ е изложба на Страхил Петровски закажана за 24 ноември во Културно-информативен центар во Скопје. Кураторка на изложбата е Маја Чанкуловска Михајловска, историчарка...

Никогаш не будете го вашето куче

Животни Без разлика дали тоа е вашето домашно милениче или куче што дреме во парк, будењето на кучињата што спијат всушност може да предизвика сериозни...

Колку време е потребно за вежбање за да се отстранат...

Знаеме дека долгото седење не е добро за нас, но колку вежбање е потребно за да се спротивставиме на негативните здравствени ефекти од седењето...

Ретка книга за социолингвистиката на македонскиот јазик

„Македоника литера“ деновиве ја објави книгата „Социолингвистика“, со поднаслов „Македонски јазик: јазичното планирање и јавната комуникација“ од Александра Ѓуркова. Книгата претставува научна обработка на...

Луѓето можеби носеле обувки уште пред 150.000 години

Една од најновите студии покажа дека луѓето можеби носеле некаков вид обувки многу подолго отколку што се мисли, уште пред 150.000 години. Резултатите од истражувањето...