Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25954)

Дипломатијата треба да ја претставува националната визија на Македонија на меѓународен...

И покрај привидот за македонска „дипломатска офанзива“ со нови амбасадори, во јавноста остануваат прашањата што изгуби Македонија со долгогодишните „црни дипломатски дупки“ во клучните...

(Не)грижата за трошењето на буџетските пари различно боли?!

Искрен да бидам, не само граѓаните, туку кај нас и политичарите, кога се во опозиција, постојано на трибините, митинзите, ТВ-дуелите, прес-конференциите го поставуваат прашањето...

Човештвото над бездна

Бездната, драг читателу, се јавува како гранична психолошка и егзистенцијална ситуација и ја симболизира смртта. На нејзиниот раб на конец секогаш стои човекот што...

Вистинската линија на поделба во Израел – Палестина

Варварството што Хамас го „истури“ врз Израел треба да биде безусловно осудено, и тоа без никакво колебање. Масакрите, силувањата и киднапирањата на цивили во...

Циметот е одлично средство за чистење

Домување Циметот е еден од најпознатите зачини, но неговата употреба не е ограничена само како додаток во исхраната. Овој зачин можете да го користите секој...

Индија планира да изгради сопствена вселенска станица

Индија ги претстави своите планови, кои вклучуваат изградба на сопствена вселенска станица до 2035 година, како и испраќање астронаути на површината на Месечината до...

Гвинет Палтроу се пензионира

Актерката Гвинет Палтроу ги изненади обожавателите со најновата одлука за својата кариера. Имено, 51-годишната актерка изјави дека решила да се пензионира и да исчезне...

Деветти албум на „Kовачески мјузик“ за помалку од две години

„Ковачески мјузик“ е меѓународен музички проект започнат од Климе Ковачески, кој го прикажува вродениот необработен талент на уметниците преку впечатливи уникатни соработки и партнерства „Kовачески...

Пронајдена локација со резерви на скапоцениот минерал – литиум

Истражувањата на територијата на БиХ ги вршеше швајцарската компанија, која објави дека во близината на Лопаре открила големи количества литиум, за што најави дека...

Поради високата инфлација и големиот пораст на цените на храната, Хрватите...

Хрватска Многу вработени во Хрватска се принудени да бараат дополнителни извори на приходи, односно дополнителна работа, поради високата инфлација и големиот пораст на цените на...