Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25953)

МИКРО – ДВОГЛЕД: Две мини колумни на Венко Андоновски

Јазикот на глупавиот Паметниот човек единствено тој јазик не може да го научи, а глупавите го учат за еден ден. За јазиците треба да имате...

„Портрет на Кралот Алкохол“ во МКЦ

Во Младинскиот културен центар е отворена изложбата „Портрет на Кралот Алкохол“ на младата талентирана фотографка и уметница Соња Ставрова. Станува збор за документарен фотопроект...

„Хамлет“ на Брезовец премиерно на сцената на прилепскиот театар

„Хамлет“ според трагедијата на Вилијам Шекспир, со користење на драмите „Во малиот дворец“ на Станислав Игнациј Виткиевич и „Чест“ на Васил Иљоски, во режија...

Намирници што ќе ви ги уништат кожата и тенот

Нега и убавина Веројатно сте ја слушнале старата изрека „ти си тоа што го јадеш“. Иако, како и сè друго, не може да се сфати...

„Скопје филм студио“ со две копродукции на фестивалот во Сао...

„Скопје филм студио“ учествува на 47. издание на Интернационалниот филмски фестивал во Сао Паоло, еден од најголемите во Бразил, како македонски малцински копродуцент на...

Изложба на Јана Манева-Чупоска во Париз

Во македонската амбасада во Париз е отворена изложбата на Јана Манева-Чупоска, со наслов „Париски нацртан филм“. Изложбата се состои од цртежи изработени на триесет...

Морска бактерија „јаде“ пластика што не е биоразградлива

Научниците генетски модифицирале бактерија за да биде поефикасна во разградувањето на пластиката. Загадувањето од пластика предизвикано од материјали што тешко се разградуваат е значаен глобален...

Зимски горештини во Јужна Америка

За разлика од северната хемисфера, во текот на август и септември на јужната хемисфера зимата завршува и започнува пролетта. Во тој период од годината...

Соработка меѓу Центарот за култура од Штип и „Еуропа Прима“

Директорот на центарот за култура „Ацо Шопов“ во Штип, Горан Трајков, и генералната менаџерка на меѓународниот универзитет за аудиовизуелни уметности „Еуропа Прима“, Весна Огненовска,...

„Фанк шуи“ и „Фром анадр мадр“ од Загреб со концерт...

Вечерва, во 20 часот, во битолскиот клуб „Јагода“ настапува „Фанк шуи“ заедно со „Фром анадр мадр“ од Загреб, Хрватска. За почетно загревање пред бендовите...