Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25931)

Меѓународен камп „Вики го сака живото наследство“

Викендов во одморалиштето Михајлово Изминатиот викенд, поточно на 22, 23 и 24 септември, се одржа кампот „Вики го сака живото наследство“, во одморалиштето Михајлово на...

Песната привремено ја гасне жедта на својот творец

Добитничка е на повеќе книжевни награди, има објавено десет збирки поезија, три збирки раскази, збирка драми, збирка есеи и роман во Хрватска, како и...

Како да препознаете дека кучето е опасно

Животни Кучето често е како член на семејството и верен пријател на луѓето, но, за жал, повремено има сериозни инциденти во кои кучињата ги напаѓаат...

„Преспанет“ слави деценија на прекугранична соработка и напори за...

„Преспанет“, мрежата на еколошки невладини организации посветени на зачувување на природното и културното наследство на прекуграничниот слив на Преспанско Езеро, наврши 10 години постоење!...

Спојување на стилот и одржливоста на 27-то издание на „Моден...

Големиот моден викенд во Скопје (FWSK) традиционално доаѓа во својот термин на почетокот на есента, што ќе значи уште едно надминување на конвенционалните граници...

„Браќа Манаки“ е слободната мисла на филмските уметници и големите...

Филмот „Домаќинство за почетници“, по сценарио и во режија на Горан Столевски, а во продукција на „Лист продукција“, го отвори 44-то издание на ИФФК...

Македонска премиера на играниот филм „Ескорт“ на „Браќа Манаки“

Долгометражниот игран филм „Ес­ко­рт“ на наградуваниот хрватски режисер Лукас Нола, направен во копродукциска соработка со „Скопје филм студио“, ќе има македонска премиера во рамките...

Кога Ферус го скина Чарли Паркер

Песни што ме тераат да играм Крајот на 1990-тите. Сѐ уште работев во книгоиздателството „Македонска книга“, одговорен за дуќаните, посебно за музиката. Ги знаев огромен...

Геополитички промени на Блискиот Исток

Анализата потпишана од Хишам Мелхем, дописник од Вашингтон на париското радио Монте Карло, започнува со потсетување дека повеќе од половина век, а особено по...

Бизнис-секторот со анализа: Солидарното оданочување ќе ги дестимулира успешните компании

Економистите и стопанството во целост се согласни дека т.н. данок на солидарност ќе ги демотивира субјектите за нови инвестиции, затоа што повисок данок ќе...