Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25922)

„Роблокс“ конечно доаѓа на „ПлејСтејшн“

Техно „Роблокс“, една од најпопуларните платформи за креирање игри, конечно ќе биде достапна на плејстејшн-конзолите од октомври, беше објавено на конференцијата за програмери на „Роблокс“...

Седум знаци дека имате натпросечна емоционална интелигенција

Емоционалната интелигенција значи да бидете свесни за вашите емоции и како тие влијаат на вашето однесување, особено кога комуницирате со други луѓе. Накратко, на...

Научниците прецизно ја пресметаа границата кога шеќерот и солта ни...

Британската национална здравствена служба истакнува дека треба да вклучиме широк спектар на намирници за да обезбедиме урамнотежена исхрана и телото да ги добие сите...

Писателот Владимир Јанковски гостин на „Врисок“ во Риека

Писателот Владимир Јанковски од 11 до 14 септември е гостин на „Врисок“, саемот на книгата и фестивалот на автори, кој од 10 до 17...

Гоце Делчев е битен за нас Македонците

Весна Мојсова-Чепишевска на 10. Његошеви денови во Будва Универзитетската професорка и книжевна критичарка Весна Мојсова-Чепишевска учествуваше на јубилејните 10-ти Његошеви денови, кои во организација на...

Што донесе средбата во космодромот „Восточни“?

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека по средбата меѓу двајцата лидери не се очекува да бидат усвоени никакви документи, вклучувајќи и каква било...

И комарците како „предмет за претрес“ во антикорупциска

Пријава во врска со процедура при прскањето против комарци, поточно индиции дека несоодветно се употребуваат средства за прскање против комарци, заврши и во Државната...

Зимница што (не) ја загадува животната средина

Инспекторите се постојано на терен и претежно ги опоменуваат граѓаните, но може да се случи и прекршителите на законот да бидат санкционирани. Во согласност...

Спортски вести

ВЕЛОСИПЕДИЗАМ - ВУЕЛТА Винегард се доближи до нов триумф на грантур-трка Победникот на Тур де Франс, Јонас Винегард, постигна импресивна победа на 16-та етапа на велосипедската...

На дното на продуктивноста на Стариот Континент

Во четвртиот квартал на 2022 година имаме остварено бруто-домашен производ од две милијарди евра. Ако земеме предвид дека имаме околу 690.053 вработени и ако...