Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25919)

Сите ликови во претставата „Дримкечер“ имаат различни соништа

Премиерата на „Дримкечер“ е закажана за в среда, во МКЦ „Дримкечер“ е дистописка театарска претстава што ги следи соништата на четворица млади улични музичари, кои...

Како да ја научите мачката да не се качува на маса?!

Животни Животните природно се заинтересирани за сè што е забрането - особено мачките. Не е баш најпосакувано мачката да се качува на маса, на работните...

Почна со програмата 14-то Патувачко кино на „Македокс“

Здружението за промоција на документаристиката „Македокс“ ги почна активностите поврзани со Патувачкото кино, кое е во симбиоза со фестивалот на креативен документарен филм „Македокс“....

„Домаќинство за почетници“ ја доби наградата „Квир лајан“ на...

„Домаќинство за почетници“, во режија и по сценарио на Горан Столевски, ја доби наградата „Квир лајан“ (на 17. издание на „Квир лајан аворд“), во...

Kаква зима нѐ очекува?

Веб-страницата „Севере ведр“ објави временска прогноза за зимата 2023/2024 година. Како што откриваат оттаму, Ел нињо ќе има големо влијание на времето, а ги...

„Бизнисот на задоволството“ доби специјална награда во Романија

Долгометражниот игран филм „Бизнисот на задоволството“ на режисерот Гоце Цветановски ги доби специјалната филмска награда и статуетката за граѓански активизам на фестивалот „Сим фест“...

НАСА планира да собира вселенскo ѓубре со големо ќесе на надувување

Собирањето вселенско ѓубре може да биде едноставно, ќе се собираат остатоци од стари вселенски бродови во големо ќесе и ќе се испраќаат во орбитален...

Тројца режисери ја претставуваат Македонија во Венеција

По премиерата на Столевски, а во рамките на најсмелата и најпровокативна програма на Венециски филмски фестивал, „Авторски денови“, својата светска премиера ја имаше и...

Исцелување

Со Соња сме другари од деца. Малку е постара од мене, ми беше како постара сестра. Заедно ја обожававме „Азра“. На памет ги знаевме...

Неработен ден – недела и, следствено, помал промет, помали приходи…

Хрватска Неработната недела во Хрватска се одрази и на прометот во туристичката сезона, а според податоците на Министерството за финансии, во јули и август годинава...