Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25895)

Панорама на книжевните опсесии на Влада Урошевиќ

Издавачката куќа „Антолог“ ја објави книгата разговори со академикот Влада Урошевиќ, „Кабинет на чуда со ѕидови од огледала“ од Владимир Јанковски. Книгата ги содржи...

Африканските пингвини би можеле да исчезнат до 2035 година

Африканските пингвини се на пат да исчезнат до 2035 година, доколку не се преземат мерки за да се обезбеди нивниот опстанок, велат активистите. Наводно, популацијата...

Први симптоми на рак на црниот дроб

Медицински совет Ракот на црниот дроб се смета за една од најчестите болести во светот, со околу 900.000 жртви годишно. Затоа не е лошо да...

Промоција на романот „Би можела да се вика Леда“

Излезе од печат романот „Би можела да се вика Леда“ од познатиот хрватски автор Марко Грегур во издание на „Перун Артис“ од Битола, а...

Холандскиот метод за отворање врата од автомобил може да ви го...

Веројатно никогаш не ви паднало на памет, но отворањето на вратата од автомобилот со десната рака треба да му стане навика на секој возач,...

Дуото „Гелебешеви“ ја одушеви публиката на „Охридско лето“

Уметниците од пијано-дуото „Гелебешеви“, извонредните пијанисти Катерина Костадиновска-Гелебешева и Григор Гелебешев, ја воодушевија публиката на „Охридско лето“ со внимателно избраниот репертоар и со својот...

НАСА повторно воспостави контакт со вселенското летало „Војаџер 2“

Американската вселенска агенција НАСА објави дека повторно воспоставила контакт со вселенското летало „Војаџер 2“. НАСА успеа да воспостави контакт со својата сонда откако комуникацијата...

Храна за појадок што предизвикува воспаление во телото

Основата на доброто здравје е составена од хранливи материи, витамини и минерали што ги внесуваме со здрав појадок. Меѓутоа, од друга страна, одредени намирници...

„Колонизација/деколонизација на природата“ тема на „Галичката ликовна колонија“

„Галичката ликовна колонија“ ќе се одржи од 12 до 20 август во Галичник, а оваа година во фокусот се „Колонизацијата/деколонизацијата на природата“ како многу...

Цената на нафтата е највисока во последните четири месеци

ПО ДОГОВОРОТ НА ЧЛЕНКИТЕ НА ОПЕК ПЛУС Цените на нафтата во понеделникот го достигнаа највисокото ниво од средината на април. Скокот на цената на црното...