Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25874)

Ангажманот на Меси докажува дека „нема плафон“ за фудбалот во Северна...

Да се има Лионел Меси во МЛС е огромно засилување. Не само што е најдобриот играч во светот туку и надвор од теренот тој...

Знаат ли министрите и пратениците за што гласаат на седниците?

Јавноста со право е загрижена од ваквиот несериозен пристап на политичарите бидејќи утре лесно може да се случи поради вакви подметнувања да помине некоја...

Промоција на „Сложувалка“ од Васил Ханџиски

Промоција на стихозбирката „Сложувалка“ од Васил Ханџиски ќе се одржи в четврток, во 20.30 часот, во кафе-книжарница „Буква“. Промотор е Андреј Медиќ Лазаревски. – Дебитантската...

Музичката програма на „Охридско лето“ продолжи со концерт на...

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ продолжи со настап на триото „Инвентио“ од Италија. Ова трио го сочинуваат Јулиа Беринскаја, прва виолина, Валентина Данелон, втора...

Белгискиот овчар е најинтелигентната раса кучиња

Животни Во новото истражување, научниците проучувале илјада кучиња, меѓу кои имало 13 раси, а им претставиле десет теста за способност. Белгискиот овчар, кој често се користи...

Со промена на една навика во исхраната можете да изгубите...

Истражувачите од универзитетот „Либек“ во Германија открија дека со промена на една навика во исхраната можеме да изгубиме повеќе килограми. Имено, нивното истражување откри дека...

Пламенка Трајковска дел од „Кривопаланечко културно лето“

Пламенка Трајковска – гудачко трио, настапи во рамките на „Кривопаланечкото културно лето“ на летната сцена на градскиот плоштад во Крива Паланка. На програмата се композиции...

Саат-кулата е сведоштво за општествено-економските и културно-историските околности во Битола

Има и единствен музички механизам со 15 камбани од кои одекнува одредена мелодија на секои шест часа Саат-кулата во Битола ја добива највисоката верификација и...

Издадени предупредувања за екстремни временски услови низ Европа

Големи делови од Европа беа под екстремни временски предупредувања. Топлотниот бран ги зафати јужните земји со температури меѓу 35 и 40 степени Целзиусови во...

Продолжува поетскиот дијалог на сестрите од манастирот „Св. Јован Претеча“

Песната сведоштво е тука, таа, иако често напишана во прво лице, постои без да се знае кој ја напишал, зад името на светецот се...