Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25839)

Испраќајте ликовни и литературни творби на темата „Херојот по кого мојата...

Драги деца, со радост сакаме да ве известиме дека голем број ваши литературни и ликовни творби веќе стигнаа на нашата адреса, а се надеваме...

За седмоодделенецот Ангел Кулески музиката е решение на секој проблем

Таленти Младиот и талентиран пејач Ангел Кулески последните неколку години реди успеси на натпреварите по соло-пеење. Така неодамна, освојувајќи го првото место по соло-пеење стана...

Ликовното студио „Арс вивенди“ стана полнолетно!

Осумнаесетта завршна изложба на млади таленти во галеријата „Ко-Ра“ Во големата сала на домот на култура „Кочо Рацин“ - Скопје, минатиот вторник беше отворена осумнаесеттата...

Петте Пехчевски Водопади станаа туристичка атракција

Дали сте знаеле Пехчевските Водопади се наоѓаат на десетина километри југоисточно од Пехчево, во горниот изворишен дел на реката Брегалница. Реката овде е длабоко всечена...

„Лорд куп 2023“ ја продолжува традицијата

Во здраво тело здрав дух - по 48. пат одржан најстариот карате-натпревар во Македонија Во салата „Марко Божиновски“ во Аеродром, Скопје, во организација на карате-клубот...

Вистинска агенда за „лидерска средба“ и за Македонија

На прв поглед вака стокмената агенда веројатно повеќе одговара за Брисел, Париз, Берлин, Вашингтон или за некој друг странски центар на моќ и одлучување....

Сликовницата „На крилјата на самовилското коњче“ претставена под Црнодолскиот Водопад во...

Необична промоција на најновата книга за деца на Александра Велинова Она што како специфично на книгата ѝ дава дополнителна привлечност и убавина е интересно изнесеното...

Сè тече, сè се менува?

Веројатно откако постои човештвото упорно си го поставува прашањето дали светот/космосот, а со нив и историјата, се движат. Ако се движат, кон што се...

Тоа е сѐ народе – гласовите ги позајмија…1

Гледалиштето е повторно на нозе. Повод, дузина култни ТВ-сапуници што безмалку неколку децении го окупираат медиумското небо над Македонија. Програмска понуда, свеченост, што како...