Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25839)

Трета европска титула во низа за Кристијансанд

ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ ЗА РАКОМЕТАРКИ Кристијансанд сезонава освои тројна круна откако победи и во домашното првенство и во Купот на Норвешка. Кристијансанд ги освои европските...

Србија шести пат на тронот

СП ВО БАСКЕТ Србија во драматична завршница ги совлада САД со 21-19 во финалето на Светското првенство (СП) во баскет 3х3, во Виена (Австрија), иако...

Партнерството на Македонија и САД треба да се унапредува

Стратегиските партнерства функционираат на база на рамноправен интерес Во оваа година на стратегиски дијалог со САД се случи силната најава на американската амбасадорка во врска...

Мајами веднаш израмни

КОШАРКА - НБА, ФИНАЛЕ Кошаркарите на Мајами го добија вториот натпревар од финалето во НБА-лигата, на гостински терен против Денвер со 111-108 и израмнија на...

Со играта „Европејци – антиевропејци“ продолжува раздорот меѓу граѓаните

Улогата на претседателот е да ги штити севкупните државни и национални интереси, односно да биде лидер на сите граѓани Ако партиите го загубиле тлото под...

МЗТ Скопје ја освои 10-та титула

КОШАРКА За најкорисен кошаркар на финалната серија е прогласен играчот на МЗТ Скопје, Војдан Стојановски Кошаркарите на МЗТ Скопје ја впишаа и десеттата шампионска титула во...

И освојувачи на „златната топка“ се меѓу играчите на кои им...

ФУДБАЛ - ЛЕТЕН ПРЕОДЕН РОК Фудбалери на кои летово им завршува договорот се и, на пример, Бензема, Меси и Модриќ, кои „златната топка“ на „Франс...

На 6, 7 и 8 јуни, во Струмица и во селото...

Од денес до 8 јуни ќе се одржи 22-та манифестација „Средби под јаворите – Видое Подгорец“, посветена на делото на овој голем писател за...

Полжавчето „Поли“ на Трајче Кацаров другаруваше со децата од Куманово

Градските библиотеки преку средби со авторите ја доближуваат литературата до најмладите читатели Основците од петто до прво одделение од училиштето „Браќа Миладиновци“ во Куманово, заедно...

Јазикот наш денешен

Од перото на младите вљубеници на пишаниот збор Во денешниот број на „Колибри“ ќе го прочитате есејот на 14-годишната Бистра Велјановска, гимназијалка од Скопје, насловен...