Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25839)

Едноставни правила за чистење екрани

Помодерните телевизори и уреди што имаат ЛЦД или ОЛЕД-екрани бараат малку поинакво одржување од постарите модели на телевизори. Според Џесика Ек, експертка за чистење од...

Тест на крвта може да го забрза откривањето на 50 вида...

Покрај откривањето присуство на рак, тестот „галери“ може да идентификува цврсти тумори во ткивата, како што се дојката, црниот дроб, белите дробови и дебелото...

Австралија ќе воведе построги закони за вештачката интелигенција

Австралија ќе воведе построга легислатива поврзана со вештачката интелигенција, објави неодамна министерот за индустрија и наука Ед Хусик. Во интервју за телевизијата Еј-би-си, Хусик истакна...

Рециклирањето на пластиката не е решение за чиста животна средина

Ново откритие на експертите Рециклирањето пластика може да го направи материјалот поотровен и процесот не треба да се гледа како решение за кризата со загадувањето,...

Кој ќе се кандидира за претседател на САД во 2024 година?

Гувернерот на Њу Џерси, Крис Кристи, кој беше советник во кампањата на Трамп во 2016 година и подоцна стана гласен критичар на поранешниот претседател,...

Во очекување на повисок степен на координираност меѓу авиокомпаниите и аеродромите

Феноменот на откажувањето на летовите ги подгрева стравовите за уште едно претстојно хаотично лето на аеродромите Подготвил: Mарјан Велевски Неодамнешниот неред во авионскиот сообраќај, кој се...

Условни пресуди за директорите Бесими и Етеми, доктор Вучевски ослободен од...

Изречени пресудите за пожарот во модуларната болница во Тетово Тетовскиот суд вчера изрече условна пресуда за обвинетите директори Флорин Бесими и Артан Етеми и правното...

Два златни жезла за македонскиот архиепископ г.г. Стефан

Вчера во православниот храм „Света Софија“ во Охрид беше одбележана годишнината од крајот на 55-годишниот спор меѓу МПЦ-ОА и СПЦ Со епископска литургија на МПЦ-ОА...

Артефакти од непроценлива вредност се губат на мистериозни „аукции“

ИЛЕГАЛНА ЗАРАБОТКА СО АНТИЧКИ ПРЕДМЕТИ ЗА КОЛОСАЛНА ИСТОРИСКА ШТЕТА Илјадници артефакти со голема историска и финансиска вредност, вклучувајќи и предмети земени од гробови и археолошки...

Декларација, договор меѓу јавниот и приватниот сектор, економијата пред политиката, извозот...

Став за медиумите Бранко Азески Многу бизнисмени долго време ме прашуваат која е појдовната точка за излез од сегашната состојба. Анкетите што ги спроведовме во повеќе...