Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25831)

Рани симптоми на леукемија што не е тешко да се забележат

Медицински совет Леукемијата е еден од видови на рак што најчесто се дијагностицира кај децата, а кај возрасните најчесто се дијагностицира на возраст од 65...

Признанија за аниматорката Тонкица Митровска и композиторот Љупчо Константинов

Кинотеката, традиционално по повод својот „роденден“ на 29 април, секоја година им го доделува признанието „златен објектив“ на филмски работници, кои преку својот професионален...

Строги правила за заштита на приватноста на Хари и Меган

Кралската двојка тивко прослави пет години брак, без да објави некакви фотографии на социјалните мрежи. Принцот Хари негираше дека има луксузна хотелска соба во...

Светот се простува со Тина Тарнер – кралицата на рокенролот

Тина Тарнер се прослави и се вброи меѓу најголемите изведувачи во светот како соло-уметница и една од клучните поп-икони во 1980-тите. Често нарекувана кралица...

Нашиот новинар Киро Кипроски одбележува 55 години новинарство и публицистика

Гостиварскиот соработник на нашиот весник, Киро Кипроски, доајен на македонското новинарство и публицистика, утре, во древното македонско духовно светилиште одбележува редок јубилеј, 55 години...

Вештачката интелигенција може да доведе до исчезнување на човечкиот вид

Вознемирувачко истражување Напредната вештачка интелигенција би можела да претставува катастрофален ризик за човештвото и да збрише цели цивилизации, предупредува новата студија. Вештачката интелигенција би можела да...

Премиера на „Иванов“ на Чехов во МНТ по цели 39 години

Зоја Бузалковска со нова претстава Премиера на претставата „Иванов“ во режија на Зоја Бузалковска е закажана за вечерва, во 20 часот, во МНТ. Улогите ги...

Нова средба Додик – Путин, Амбасадата на САД во БиХ со...

Босна и Херцеговина Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, вчера во Москва оствари средба со рускиот претседател Владимир Путин, на што жестоко реагираше американската амбасада...

Гувернерот на Флорида, Рон де Сантис, влегува во трка за...

Републиканскиот гувернер на Флорида, Рон де Сантис, поднесе документација за номинацијата на Републиканската партија за претседател на САД во 2024 година до Федералната изборна...

Заткулисни игри, па и „државно предавство“ заради формирање влада?!

Бугарија Претседателката на Бугарската социјалистичка партија, Корнелија Нинова, смета дека формирањето влада меѓу ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС претставува најголемото предавство на државата. - Владата на ПП-ДБ и...