Републиканскиот гувернер на Флорида, Рон де Сантис, поднесе документација за номинацијата на Републиканската партија за претседател на САД во 2024 година до Федералната изборна комисија.
Комисијата веќе ги објави документите на својата веб-страница. Интересна информација е што републиканскиот гувернер на Флорида, Де Сантис, планираше ексклузивно да го објави својот влез во трката за републиканска номинација на Твитер. Политичкиот тим на Де Сантис потврди дека имале разговори со извршниот директор на Твитер, Илон Маск, но детали не беа соопштени во јавноста, освен дека се очекува да биде објавено специјално невообичаено видео снимено за неговата кампања.
– Мораме да ја отфрлиме културата на пораз што ја погоди нашата партија во последните години. Времето за изговори заврши – рече Де Сантис на настан во Ајова неодамна.
Де Сантис и неговите советници чекаа да влезат во трката додека законодавниот дом на Флорида не му донесе низа политички успеси за Де Сантис. Имено, тој потпиша мерки што сериозно ги ограничуваа абортусите во државата, им олеснија на жителите да носат скриено оружје, ја прошири програмата за ваучери за да им овозможи на студентите да посетуваат приватни училишта и го прекина финансирањето на програмите за различности на државните универзитети, меѓу другото.
Со објавувањето на својата кандидатура за претседателските избори во 2024 година, Де Сантис стана најголемиот ривал на поранешниот претседател Доналд Трамп. Де Сантис студирал на елитните универзитети „Јејл“ и „Харвард“. Покрај тоа, тој беше во американската морнарица и учествуваше во воената интервенција во Ирак. По активната должност, Де Сантис работеше како федерален обвинител, а во американскиот Конгрес за првпат влезе во 2012 година. Тој стана гувернер на Флорида за првпат во 2018 година, а беше реизбран во ноември минатата година.