Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25831)

Забележителен пад на Волстрит, европските и на азиските берзи

Веста за повторниот неуспех да се постигне договор меѓу администрацијата на Бајден и републиканското мнозинство во Конгресот за зголемување на државното задолжување имаше негативно...

Балкански криптокрал се „збогати“ со близу 80 милиони евра народни пари

Деловниот колапс на компанијата „Битлаки“ од Риека, непознат за пошироката јавност, веќе го нарекуваат „најголемата криптоизмама во Хрватска“. Буразер, 30-годишен режисер и познато лице...

И транспортерите го плаќаат „данокот“ на рецесијата

Податоците за количеството превезена стока се реален одраз на кондицијата на националната економија, како и на кондицијата во која се наоѓаат домашните компании, по...

Светската атлетика создава нов производ „првенства на кратки патеки“

Првенствата во сала би продолжиле да постојат, но таму каде што нема или има многу ограничени затворени капацитети, може да се одржат првенства на...

Трајковски го поправи македонскиот рекорд за 19 см

Досегашниот рекорд, исто така во негова сопственост, изнесуваше 7,60 м, а со скокот од 7,79 м тој ја освои четвртата позиција на митингот во...

Љафтов: Полни сме со ентузијазам и со желба за победа

Украина е силен противник, но ние сме доволно искусни, а сега и со нов селектор. Се подготвуваме во најдобри услови, дисциплинирано на тренинзите, така...

Додека живее македонскиот јазик во соседството, дотогаш ќе живее и македонското...

Иницијативата за повторно отворање на Лекторатот по македонски јазик на Факултетот за странски јазици во Тирана, кој запрел со работа пред нешто повеќе од...

Кугларите ја совладаа Данска и се трети во групата

СВЕТСКО ПРВЕНСТВО Македонските кугларски репрезентации не се пласираа во четврт-финалето на 10. Светско првенство (СП) во хрватскиот град Вараждин. Женската подмладена селекција, во групата Б...

Пропадна отворањето бугарски културен центар во Пустец

Кога институциите доследно си ја вршат работата, во рамките на правните прописи, односно законската регулатива, владеењето на правото на сите нивоа ефикасно се спротивставува...

Преговарачкиот процес да не се злоупотребува за решавање билатерални спорови

За разлика од амандманите на бугарските европратеници, кои се обидуваат во извештајот за Македонија да вметнат свои ставови, квазикритики и конструкции за земјава со...