Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25817)

Две години

Две години Гоце Делчев го имаме ставено на маса - оваа содржајна мисла не е моја, неа ја има кажано член или претседателот на...

Роман за чувственоста и бесчувственоста

Кон романот „Ако се родат некакви чувства“ од Блаже Миневски, „Матица македонска“, 2023 Рецензија Освен како автор на извонредни фељтони, наградувани романи и раскази, Блаже Миневски...

Објавен романот „Пред да пукне“ од Лидмила Кабртова

Издавачката куќа „Славика либрис“ ја објави книгата „Пред да пукне“ од чешката авторка Лидмила Кабртова, а во превод на Донка Роус. Романот составен од приказни...

„Соништа“ – прва самостојна изложба на Филип Мартиновски

Првата самостојна изложба на Филип Мартиновски, насловена „Соништа“, ќе биде отворена вечерва, во 20 часот, во Галеријата на МКЦ. Филип Мартиновски (Скопје, 2003) е студент...

Николовски и Ефтовска во водство

ШАХ – ОТВОРЕНИ ПРВЕНСТВА НА МАКЕДОНИЈА Интернационалниот мајстор (ИМ) Никола Николовски (2.340 рејтинг-поени, рангиран петти пред почетокот) во машка и Леа Ефтовска (1.653, рангирана петта)...

Њујорк и Голден стејт пред елиминација

Тренерот на Мајами, Ерик Сполстра, ја оствари 103-та победа во плејофот, со што стана третиот тренер со исто толку триумфи во доигрувањето водејќи една...

Милано подготвено за историска ноќ

Стадионот „Сан Сиро“ во италијанскиот град Милано ќе биде домаќин на двата меча од осминафиналето во годинашната Лига на шампионите (ЛШ). Две од најголемите...

Италијански и романски филмови во мај во Кинотеката

Мајската филмска програма на Кинотеката на Македонија е домаќин на Дејвид Рајкер, американски сценарист и филмски режисер, со три наслови. Роден во Бостон, Рикер...

Објавен најдобриот роман на Даниел Келман

Романот „Тил“ од еден од водечките современи германски писатели, Даниел Келман, е објавен на македонски јазик од издавачката куќа „Артконект“. Критиката го оценува „Тил“ како...

Јазикот, мојата прва љубов

Не сум ревносен јазичен чистотник, ама секогаш кога можам да употребам наш збор, попрво ќе се послужам со него. Иако не секогаш им одолевам...