Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25816)

Кочо Димитровски нов член

ОДРЖАНО РЕДОВНО СОБРАНИЕ НА МОК Претседателот на МОК, Даниел Димевски, му врачи златна плакета на МОК на олимпискиот великан, борачот Шабан Сејдиу Македонскиот олимписки комитет (МОК)...

Сите ги убивме!

Да, токму така. Сите ги убивме овие деца, и убиените и убиецот. Сите ги убивме, зашто систематски и системски им ја убивме и им...

Македонското општество на нозе

Со години во земјава се зборува за големото влијание на паметните телефони, компјутерските игри и другите интерактивни програми што нудат апликации што, според психолозите,...

Некаде со европски просек, некаде многу поназад во земјоделско-прехранбениот сектор

Напредокот во органското земјоделство е бавен, има ограничена поврзаност меѓу производителите и обработувачите, а и пристапот до пазарите не е многу лесен. Кај употребата...

„Домот е таму каде што боли“

„Нова Македонија“ го објавува фељтонот „Потрага по корените на Горан Стефановски: Домот е таму каде што боли“ од Иван Антоновски. Во неколку продолженија се...

Милан најбрз на втората етапа

ВЕЛОСИПЕДИЗАМ, ЏИРО Д`ИТАЛИЈА Италијанскиот дебитант Џонатан Милан е победник на втората етапа на 106-то издание на велосипедската грантур-трка Џиро д`Италија, откако беше најбрз во спринтерскиот...

Филаделфија по продолжението подобра од Бостон

КОШАРКА – НБА, ПЛЕЈОФ На Денвер пак не му помогнаа ни 53-те поени на Јокиќ Кошаркарите на Филаделфија го победија минимално Бостон, со 116-115, но дури...

Европското знаменце како алиби

Можноста за забрзување на собраниската процедура со алатката наречена „европско знаменце“ е замислена за закони со кои се врши усогласување на македонското законодавство со...

Струга ТЛ е нов шампион на Македонија

ФУДБАЛ Екипата на Струга ТЛ е нов шампион во Првата македонска фудбалска лига, откако на домашен терен во рамките на 31-то коло го победи Силекс...

Лазов, Николовски и Станојоски на врвот

Во женска конкуренција, пак, во водство се Стојковска, Ефтовска и Ајрадиноска, со по четири поени ШАХ – ПО ПЕТТОТО КОЛО НА ОТВОРЕНОТО ПРВЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА Интернационалните...