Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25780)

Реми на Манова, четири шахистки водат без загубен поен

ПОЕДИНЕЧНО ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО Македонските шахистки Ивана Манова (1.923 рејтинг-поени, рангирана 115-та пред почетокот на турнирот), Катерина Петровска (1.907, 117-та) и Моника Жежовска (1.761, 126-та) освоија...

Трчањето на долги патеки нема да ги истроши вашите зглобови

Трчањето на долги растојанија не предизвикува трошење на зглобовите што доведува до артритис на колената или колковите, сугерира голема студија спроведена на маратонци. - Овие...

Сончевата светлина е најдобар извор на витамин Д

Сончевата светлина е позната како најдобар природен извор на витамин Д, кој на луѓето им е потребен за одржување здрави коски и заби и...

Кого ќе збрише ураганот „Ахмети“

Настапот на водечките челници на ДУИ завчера во Чаир повеќе личеше на некаков воен повик отколку на митинг на зелена партија, на кој не...

Повеќе од 100 праисториски цртежи пронајдени во пештера во североисточна...

Тим научници открија повеќе од 100 праисториски гравури, распоредени на плоча од осум метри, во пештерата позната како Кова де ла Вила, во североисточниот...

Љубовта не познава граници

Занимливости Науката потврдува дека животните се способни да искусат емоции, како што е љубовта, слично како и луѓето. Животните и луѓето споделуваат многу слични мозочни...

Миоки освои вкупно осум медали на два турнира

Ива Богдановска и Азра Заими освоија по два медала во различни возрасни или тежински категории ЏУДО Џудистите на скопскиот клуб Миоки, предводени од тренерот Игор Паскоски,...

Не се „чачка“ толку лесно во Уставот

Промената на Уставот во секоја држава е сложен и противречен процес. Сложен е затоа што опфаќа повеќе фази, а противречен бидејќи секое негово отворање е...

Македонија ги почнува јубилејните 15-ти квалификации

Ова е циклус во кој црвено-жолтите ќе играат за втор пласман во низа на континентално првенство, по дебито во 2021 година. Првиот меч на...

Историјата на една држава е најдобрата учителка

Патриотските чувства кај младите генерации денес треба да се градат кај нив уште од најмлади години. Спомените за жртвите и историските датуми од нашата...