Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25780)

Како до ископување клучни минерали за реализирање на зелената транзиција без...

Граѓани на ЕУ и зелените активисти од Европа алармираат дека со проектите за екстракција на т.н. критични суровини (литиум, кобалт итн.) се ризикува да...

По банкротот на банките, цената на златото расте

Цената на златото моментално е блиску до највисокото ниво на сите времиња, со цена над 1.980 долари за унца. Зајакнувањето на вредноста на златото...

Владата ја замрзна цената на јајцата и на оризот

Владата донесе одлука со која ги замрзнува цените на јајцата од кокошка и на оризот. Премиерот Димитар Ковачевски на прес-конференција посочи дека, според него,...

Светот да се обедини околу водата

„Вие и вашето семејство, училиште и заедница можете да направите разлика со менување на начинот на кој ја користите, консумирате и управувате водата во...

Човекот што има третина удел на црниот европски пазар со кокаин

Поголемиот дел од животот го поминал во Холандија каде што се поврзал со важни личности од подземјето. На списокот на негови блиски соработници од...

Збогум за легендата на македонскиот театар Димче Мешковски

Ќе остане запаметен по култните улоги во „Солунски патрдии“ и „Викенд на мртовци“, а потоа и во „Театарче лево ќоше“, „Женски оркестар“, „Балкан бенд“... Димче...

Роман – датум во литературата

Кон „Времето пред приказната“ на Митко Маџунков (Издавачки центар „Три“, Скопје, 2022) Рецензија Претставува редок, исклучителен настан, вистински датум појавувањето на едно дело во која и...

Ѓумбирот го подобрува имунитетот, дури и во мали количества

Здрава храна Една намирница речиси секогаш е на листата на најздрави, а сега истражувачите открија дека таа може значително да го подобри имунитетот, дури и...

Стоп за лицитациите со македонска територија

Сѐ додека се присвојуваат територии од партии, етнички ентитети или од политички лидери ќе се разградува унитарноста на Македонија. Чаир, и како општинска територија...

Романот „Во понеделник ќе нѐ сакаат“ од Нехат ел Хачми...

Издавачката куќа „Антолог“, во рамките на проектот „Создадено во Европа: моќта на различноста“, ја објави книгата „Во понеделник ќе нѐ сакаат“ од Нехат ел...