Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25694)

До пари со употреба на арсенал како на украинскиот фронт

Случаите со насилно уништување банкомати не се новитет ниту во нашата земја. Пред два дена, во Топаанско Поле, на улицата Македонско-косовска бригада, вооружени лица...

Западен Балкан пак остана без возен ред на патот кон Унијата

Генерално гледано, дводневниот самит во Тирана не донесе некаков план или визија за иднината на Западен Балкан во ЕУ. Според аналитичарите, она што недостига...

Граѓаните препознаваат колку политичарите „искрено ги лажат“

Квалитетот и вистинитоста на информирањето во едно општество неизбежно се рефлектираат во „степенот на доверба на граѓаните кон општествените чинители“ што ги информираат: медиумите,...

Двојно повеќе спринт-трки во 2023 година

ФОРМУЛА 1 Трките во Азербејџан, Австрија, Белгија, Катар, САД и во Бразил се шесте трки што Формула 1 ги избра да бидат домаќини и на...

Инфантино: Фудбалот навистина станува глобален

Ова беше најдобрата групна фаза на светските првенства. Има рекордни бројки на ТВ-гледачи, по групната фаза посетеност од 2,45 милиони за првите 48 меча,...

Домаќине, добри гости ти дојдоа

И ситнежот да се опфати! „Сеопфатен пристап“, почнувајќи од „портирот на врата“, побара министерот Османи. Веројатно на овој начин тој ќе успее да прикаже...

Вистинските работи почнуваат сега?

Вкупно 24 од 32 репрезентации на годинашното Светско првенство се надвор од теренот, но за преостанатите осум селекции турнирот можеби само што почнува, пишува...

Високите амбиции бараат високата корупција да биде прва за отстрел

Во последно време, сѐ почесто во јавноста има изјави преку кои суптилно се сака да се оттргне фокусот од борбата против корупцијата, и тоа...

Демократиите може да умрат не од рацете на генералите, туку од...

Демократијата во Македонија тивко умира. Во текот на изминатите години гледавме како политичките марионети зборуваат и прават работи што се без преседан во македонската...

Амбасадорката Анџела и македонската Коза ностра

По завршувањето на мандатот на арогантниот дипломатски каубој Џејмс Бејли, Република Северна Македонија, од името на САД, намерно или случајно, е предадена последователно во...