Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25694)

Прошетка низ меѓународната изложба „На чија страна си?“

Утре, со почеток од 13 часот, во МОБ ќе се одржи прошетка низ меѓународната изложба „На чија страна си?: За неврзаната деколонијална констелација“. Водачи...

Како да спречите ненадејни бранови на жештина

Медицински совет Валунзите, т.е. ненадејните бранови на жештина, може да бидат крајно непријатни за жените во менопауза. Постојат неколку начини да ги спречите. Урамнотежената исхрана...

Светската награда за хуманизам за лингвистот Виктор Фридман

Добитник на Светската награда за хуманизам за 2023 година, со која Охридската академија на хуманизмот го слави името на Св. Климент на сите светски...

Боцвана го истражува загинувањето на слоновите

Боцвана истражува нов бран умирања на слоновите на северот на земјата, две години откако властите соопштија дека природно произведените токсини убиле повеќе од 300...

Остатоци од последниот тасманиски тигар пронајдени по 85 години

Тасманискиот тигар починал во заробеништво во зоолошката градина во Хобарт во 1936 година, а неговото тело му било предадено на локалниот музеј. Но она...

Изложба на фотографии „Поради џезот“ на Оливер Белопета

Веднаш по отворањето на изложбата, со почеток во 21 часот, вo киното Фросина (МКЦ) ќе биде прикажан музичкиот документарец „Самр оф соул“, чија домашна...

Фосил укажува од кога постојат гуштерите

Неодамнешните откритија сугерираат дека гуштерите постојат 35 милиони години подолго отколку што се мислеше. Универзитетот во Бристол, всушност, користел КТ-уред за да анализира фосил...

Изложбата „Радост за цел свет“ во „Метаноја“

Галеријата „Метаноја“ во соработка со Балканскиот институт за вера и култура и асоцијација за култура „Икон“ ја отвори изложбата „Радост за цел свет“. Според...

„Записи“ – дело со трајни вредности

Промовирана нова книга од Каролина Мицевска Во присуство на голем број гости, роднини, пријатели, познати личности, деновиве во Прилеп беше промовирана книгата „Записи“ од Каролина...

Македонски уметници на престижното Азиско биенале во Бангладеш

Кураторка на Европскиот павилјон е Франческа Маурици од Италија, а како претставници од Македонија се селектирани визуелната уметница Пандора Апостолоска Саздовска и академскиот скулптор...