Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25682)

Сантос: Роналдо е феномен, легенда

Капитенот на Португалија стана првиот фудбалер што постигнувал голови на пет СП, со што ги тресеше мрежите на 10 последователни големи турнири, вклучувајќи ги...

Зошто „нашите“ бактерии се многу поотпорни во однос на „западноевропските“

Бактериските инфекции се втора водечка причина за смрт во светот по срцевите заболувања, покажа сеопфатна студија во која како најсмртоносни меѓу бактериите се посочени...

Ако може да му се верува на Твитер

Патем, бидејќи не е толку далеку од пругата, ќе може да се понуди и тура низ Арачиново со посета на локалните рудници. Таму, ако...

Јас сум маж на годината

Комотно можам да конкурирам во категоријата на социјални дејности. Не на социјални мрежи, бидејќи немам Фејсбук, не твитам, поим немам што е Ватсап, ама...

„Ватсап“ овозможи да се користи истата сметка на повеќе уреди

Техно „Ватсап“ воведе нова функција, која ќе им овозможи на корисниците пристап до истата сметка на повеќе уреди. На корисниците ќе им биде дозволено да...

Необичен средновековен венчален прстен е откриен со детектор за метал

Секој сопственик на детектор за метал сонува да открие нешто вредно, уникатно... Еден човек успеал во тоа. Дејвид Борд наишол на средновековен дијамантски прстен...

Промовирани две книги од Јагода Котеска Здравеска

Во македонското литературно друштво „Кочо Рацин“ од Мелбурн се одржa промоција за две книги од Јагода Котеска Здравеска, романот „Љубов по слика“ и биографско-етнографската...

Почна македонскиот фестивал на храната во Мелбурн

По неколку годишна пауза, поради ковид-заклучувањата, на 20 ноември, во „Јаравил гарденс“ се одржа најубавиот и најголем македонски фестивал на храната во Мелбурн, Австралија....

Кина се подготвува да лансира ново вселенско летало

Кинеската вселенска агенција соопшти дека се во тек последните подготовки за лансирање на вселенското летало „Шенџоу-15“ со екипаж, а за таа цел во зоната...

Разговори за македонската литература во превод

Вечерва, со почеток во 20 часот, во културниот центар „Јадро“ ќе се одржи промоцијата на студијата „Сите драјвери вклучени; извештај (факти, анализи и препораки)...