Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25682)

Максимизирање на производството заради минимизирање на увозот

Од македонската влада се оптимисти дека ќе се исполнат плановите и од 1 декември ќе бидат ставени во функција сите производствени капацитети за електрична...

Америка треба добро да размисли за својата економска војна со Кина

Само неколку дена пред Белата куќа да ја објави новата Национална безбедносна стратегија на САД во октомври, администрацијата на претседателот Џо Бајден објави опсежни...

Заканите препознаени, стратегија допрва ќе се прави

ЗЛАТКО АПОСТОЛОСКИ, НАЦИОНАЛЕН Н КООРДИНАТОР  ЗА СПРЕЧУВАЊЕ НА НАСИЛЕН ЕКСТРЕМИЗАМ И БОРБА ПРОТИВ ТЕРОРИЗАМ Во неодамнeшната анализа на Балканската истражувачка репортерска мрежа (БИРН) за постоењето...

Македонија ослабена против фаворизираната Белгија

КОШАРКА - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2023 Женската кошаркарска репрезентација на Македонија денеска (20.30 ч.), во белгискиот град Ловен, ќе биде пред тежок предизвик против фаворизираната...

Катастрофичното размислување е опасно

Овој начин на размислување може да биде поттикнат од информациите што ги следат глобалните случувања, како што се воениот конфликт во Украина и пренагласените...

Почнува трката по светската титула

Кина, која освои девет бода, само со едно реми во петте меча во групата А, и олимпискиот првак Узбекистан, како први во своите групи...

Франција ќе ја продолжи низата или ќе тргне по стапките на...

Серијата почна на СП 2002 и оттогаш актуелните светски прваци од Европа на следното СП беа елиминирани веќе во групната фаза (Франција, Италија, Шпанија...

ЕУ со променливи геометрии, Македонија со статични стратегиски цели

По сменетата методологија за преговарање (за која Македонија доби француско вето за почеток на преговорите со ЕУ, веднаш по потпишувањето на Преспанскиот договор и...

Како Македонија стана „легло на екстремизам“?!

Калемењето на квалификацијата „екстремизам“ на реакцијата на македонската јавност на сите неправди и континуирани притисоци за себенегирање и откажување од националниот идентитет, историја и...

Пасошки афери, (ни)чија одговорност?

Во две години, три скандали на вмешаност на македонски институции или на вработени во истите тие, во заштита, со доделување македонски државјанства и пасоши...