Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25654)

Вирусите го напаѓаат заспаниот имунолошки систем

Акутните болести на дишните патишта се најчести болести на современиот човек, од кои возрасните просечно заболуваат до пет пати годишно, додека училишните деца заболуваат...

Лиз Трас поднесе оставка од премиерската функција

Британската премиерка Лиз Трас се повлече само по шест недели откако беше назначена. По оставката на министерката за внатрешни работи Суела Брејверман и хаотичниот...

Нема држава без уставен суд

Повеќе од една година функционирањето и работата на Уставниот суд се блокирани поради неекипираност и партиско-политички надмудрувања и расправања. Во светски рамки не постои...

Економски пакет како возврат за нашите отстапки

Во јавноста се отвори полемика за очекувањата од посетата на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, и што всушност е вистинската причина...

Фалсификаторите прават речиси совршен фалсификат

Според информацијата од страна на ЕВРОПОЛ, фалсификаторите користеле врвна технологија за производство на лажни банкноти евра, кои експертите ги окарактеризирале како едни од најсофистицираните...

Хамилтон и Ферстапен бркаат различни рекорди до крајот на сезоната

ФОРМУЛА 1 Двојниот светски шампион Макс Ферстапен може да израмни рекорд во Формула 1 на трката за големата награда на САД, в недела во Остин....

Директен дуел за титулата

ШАХ - ЕКИПНИ ПРВЕНСТВА НА МАКЕДОНИЈА Нови победи на фаворитите во обете конкуренции во шестото коло на Екипното првенство на Македонија во шах. Кај шахистите...

СК 23-ти пат почнува во Зелден, Шифрин и Одермат ги бранат...

АЛПСКО СКИЈАЊЕ Трета сезона по ред нема да има трки во алпска комбинација. СК ќе паузира две недели поради Светското првенство во февруари, а еден...

Успешни настапи на Илинден и на Бравадос

КОЊИЧКИ СПОРТ – ТУРНИР ВО НОВИ САД Македонските натпреварувачи од скопските коњички клубови, Илинден и Бравадос, остварија забележителни резултати на меѓународниот коњички турнир во прескокнување...

Георгиевски пред голем предизвик во Манчестер

Секогаш верувам во квалитетите на Георгиевски, тој е голем борец, интензивно се подготвуваше за овој турнир и очекувам да освои еден од медалите. На...