Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25639)

Паметни, послушни и лојални – најинтелигентните раси на кучиња

Бордер коли: Ова е најпаметното куче на светот и никој не може да му парира. Не е погоден за градски живот. Не ја сака...

Откриена фрагментирана садова керамика во Прилепско

Завршија археолошките истражувања на локалитетот Селиште, кај селото Беловодица, во рамките на проектната програма на прилепскиот Завод и музеј. Според археологот Душко Темелкоски, кустос...

Поетска книга на Константин Плевнеш промовирана во Париз

Во познатата париска книжарница „Прозорец на писателите“ викендов беше промовирана поетската книга „Францускиот сон - сонот на Фанон“ од Константин Плевнеш, издадена од издавачката...

Сѐ поквалитетни деби-остварувања на „Киненова“

Од 7 до 14 октомври ќе се одржи новото издание на меѓународниот фестивал на дебитантски филм „Киненова“, под слоганот „Првиот секогаш остава трага“. Со проекции...

Изложба на Нада Ѕмбова Донева во Кочани

Самостојна изложба „Вера, Надеж, Љубов“ одржа ликовната уметница Нада Ѕмбова Донева во НУЦК „Бели мугри“ во Кочани. Изложбата е дел од годишната на програма...

„Капут од мов“ од Стефан Тиќми е поетски роман за созревањето

Новиот роман за деца „Капут од мов“ од младиот наградуван српски писател Стефан Тиќми излезе од печат на македонски јазик, во издание на „Арс...

Храбри нови зборови ќе прозвучат од одлични домашни и европски автори

Почнува 8. „Букстар“ Издавачката куќа „Антолог“, која го организира фестивалот на европската литература „Букстар“ (книжевни ѕвезди), ја најави денешната свечена церемонија, со која пред читателите...

Југоисточна Украина клокоти светот баботи

Што се случува по одлуката на Кремљ за анексија на четирите региони Донецк, Луганск, Херсон и Запорожје Подготвил: Mарјан Велевски За припојувањето на украинската територија кон...

Бизнис инфо

Регионален самит на централните банки во Црна Гора Во текот на изминатиот викенд, во Црна Гора се одржа Самитот на министри за финансии, гувернери на...

Итната средба со Владата одложена

Тревогата од Кризниот штаб при Стопанската комора за поддршка на бизнисите од тешката енергетска криза сѐ погласна Енергетската криза почна да го зема данокот меѓу...