Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25621)

„Запинг“ без политика – поука за медиумите

Денес, кога современиот микрочип на мал простор може да содржи милијарди вмрежени информации, теоретски достапни секому и во секој миг, ноторен факт е дека...

Идеални за станови: пет најтивки раси на кучиња

Животни Ако живеете во зграда и размислувате да посвоите домашно милениче, размислете за следните раси. Најтивките раси на кучиња што не лаат, за да не...

Климатските промени можат да го нарушат источниот Медитеран

Климатските промени би можеле да имаат разурнувачки ефект врз животите на милиони луѓе во источниот Медитеран и Блискиот Исток, каде што температурите се зголемуваат...

Окружното обвинителство на Менхетн врати антиквитети во Италија

Вкупно 58 антиквитети во вредност од речиси 19 милиони долари се вратени во Италија во процесот на репарација, објави Окружното обвинителство на Менхетн во...

Лојалност кон монархијата и семејни скандали

Што ги обележи 70-те години владеење на Елизабета Втора Кралицата Елизабета Втора почина на 96-годишна возраст, а 70-те години од нејзиното владеење беа обележани со...

„Јадро“ го слави својот 10-годишен јубилеј

Асоцијацијата на независната културна сцена „Јадро“ го слави својот 10-годишен јубилеј, со колективната изложба „10 години Јадро - сè уште оправдано присутни“, која ќе...

Септември да биде новата пролет во читачката култура

Изминатите четири години, почнувајќи од 2019 година, се забележува позитивен тренд во пораст на бројот на посетителите на Саемот на книгата, како и на...

Прва збирка раскази од младиот писател Стефан Алијевиќ

Издавачката куќа „Или-или“ ја објави првата збирка раскази од младиот македонски писател Стефан Алијевиќ. Расказите од збирката „Вечерен автобус“ лебдат во еден свет помеѓу...

Ретроспективна изложба на Симон Узуновски во МСУ

Ретроспективната изложба „Пат за Волкодери – ретроспектива“ со дела од македонскиот уметник Симон Узуновски ќе биде отворена утревечер, со почеток во 20 часот, во...

Скулптурите на Жарко Башески во МАНУ

Самостојна изложба на проф. Жарко Башески ќе биде отворена на 15 септември (четврток), во Македонската академија на науките и уметностите. Башески е професор на...