Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25594)

Холандија вчудовидена од дрската кражба на накит вреден 25 милиони фунти

Бандата „Пинк Пантер“ го добила својот прекар од истоимената комедија од 1963 година, со Питер Селерс и Дејвид Нивен во главните улоги. Името ѝ...

Македонија да помине голгота на патот до Европа

Без оглед што Милков во изјавата наведува дека пишаниот документ со задачите и одговорностите ќе се однесува на бугарските институции што ќе учествуваат во...

Македонските шахисти на 70-то, а шахистките на 62-то место

Узбекистан првпат е машки олимписки првак (рангиран на 14-та позиција пред почетокот на ШО 2022), меѓу 187 селекции, а кај жените вторпат триумфира Украина...

ФИФПРО: Фудбалерките треба да играат повеќе натпревари

Извештајот, направен пред почетокот на ЕП 2022, покажа дека фудбалерките од Германија, Франција, Шпанија и од Шведска одиграле најмногу европски клупски натпревари Фудбалерките треба да...

Европско деби на технологијата за одредување офсајд

Полуавтоматската технологија работи благодарение на специјализираните камери што следат по 29 точки на телото на секој играч. УЕФА најави дека оваа технологија ќе се...

Реприза од првото СП, за титулата ќе играат Данска и Јужна...

Финалистите на СП 2022 досега одиграа по седум меча и забележаа по седум победи. Данска игра за втората титула во оваа категорија, а Јужна...

Кошаркарите од Маврово тргнуваат кон ЕП 2025

Нормално, пласман на едно ЕП по пауза од десет години би бил успех за оваа репрезентација. Ќе работиме една недела во Маврово. Нема да...

Драмскиот еп „Нож“ – ново книжевно дело на Зоран Пејковски

Македонскиот драмски писател, драматург, сценарист, поет, прозаист, публицист, театролог и единствен натуралист во македонската литература, Зоран Пејковски, неодамна го објави својот најдов драмски еп...

Незаборавен концерт на Лука Дебарг на „Охридско лето“

Безвременското музичко патување што го приреди виртуозниот пијанист Лука Дебарг од Франција предизвика бура од емоции кај фестивалската публика на „Охридско лето“, која беше...

„Златниот венец“ ќе го прими синот на славниот Шунтаро Таникава

Годинашните „Струшки вечери на поезијата“ ќе се одржа под мотото „Ритам на стихот, ритам на животот“ со кое се потенцира исконската врска помеѓу ритмичките...