Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25594)

Реприза од првото СП, за титулата ќе играат Данска и Јужна...

Финалистите на СП 2022 досега одиграа по седум меча и забележаа по седум победи. Данска игра за втората титула во оваа категорија, а Јужна...

Кошаркарите од Маврово тргнуваат кон ЕП 2025

Нормално, пласман на едно ЕП по пауза од десет години би бил успех за оваа репрезентација. Ќе работиме една недела во Маврово. Нема да...

Драмскиот еп „Нож“ – ново книжевно дело на Зоран Пејковски

Македонскиот драмски писател, драматург, сценарист, поет, прозаист, публицист, театролог и единствен натуралист во македонската литература, Зоран Пејковски, неодамна го објави својот најдов драмски еп...

Незаборавен концерт на Лука Дебарг на „Охридско лето“

Безвременското музичко патување што го приреди виртуозниот пијанист Лука Дебарг од Франција предизвика бура од емоции кај фестивалската публика на „Охридско лето“, која беше...

„Златниот венец“ ќе го прими синот на славниот Шунтаро Таникава

Годинашните „Струшки вечери на поезијата“ ќе се одржа под мотото „Ритам на стихот, ритам на животот“ со кое се потенцира исконската врска помеѓу ритмичките...

Претпремиера на „Македонисимо“ во живописното село Збажди

Со почит кон своите корени, македонскиот пијанист од светски глас Симон Трпчески реши македонската претпремиера на својот драгоцен проект „Македонисимо“ да ја изведе во...

Рендген откри скриени дела на Ван Гог и на Модиљани

Светот е сцена Рендгенските снимки веќе неколку години се користат во светот на уметноста. Тоа е една од најмалку инвазивните методи со која се служат...

Музиката е дел од филмот чија емоција гледачите прва ја препознаваат

Игор Василев, композитор Игор Василев е музичар и композитор на театарска и филмска музика. Пред десетина дена се одржа промоција на неговиот саундтрак за филмот на...

Трипати мери, еднаш сечи, а не обратно

Сега, кога живееме во време на најтешка економска, финансиска, па дури и психолошка криза, дури и добропознатата изрека „трипати мери - еднаш сечи“ треба...

Компромитирана вистина

Човекот е битие што има духовна и материјална природа. Духот може да се дефинира како кредибилитет на личноста, какви морални вредности поседува, колку е...