Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25594)

Лековитите својства на малината

Здрава храна Малината е едно од највкусните, но и најздрави овошја. А ако се прашувате кои се придобивките од малината, наведуваме неколку добри причини во...

Трикови на Никола Тесла за подобра концентрација

Големиот научник Никола Тесла целиот свој живот им го посветил на работата и на своите изуми, при што имал голем број необични и несекојдневни...

Дали знаете за што служел порано малиот џеб на...

Дали некогаш сте се запрашале која е целта на малиот џеб на фармерките? Излегува дека тој имал неколку различни употреби низ историјата. Компанијата „Левис“...

Промовирана збирката „Цвеќе за цветот“ на Сашо Бетоски

Во црквата „Свети Никола“ во Вевчани се одржа промоција на најновата книга песни „Цвеќе за цветот“ од истакнатиот македонски афористичар и поет Сашо Бетоски....

Оливија Њутн Џон: Ракот може да биде просветлувачки

Ѕвездата на „Брилијантин“ ја загуби битката со тешката болест Оливија Њутн Џон, австралиска музичка ѕвезда, која ласкавиот статус и слава ги стекна во култниот мјузикл...

Диего Веласкес – сликар на шпанската златна доба

Веласкес бил водечки уметник во шпанскиот двор на кралот Филип Четврти и се одликувал со индивидуализам во барокниот период. Покрај многубројните дела на сцени...

Премиерот негира поврзаност со аферата за прислушување

Грција Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис се соочува со сериозна политичка криза по обелоденувањето на аферата со следење и прислушување, која ја разоткрија грчки истражувачки новинари....

Бугарија со поглед кон Москва и со грб кон ЕУ

Со изборот на привремената влада во Бугарија се раширија сомневањата дека новата задача на привремениот премиер Гулуб Донев, кој беше предложен од бугарскиот претседател...

Експертски мислења за новите даночни реформи

Историски гледано, најголемите даноци се воведувале за време или по секоја голема криза, по големите војни или за време на големата депресија. Кој пат...

Колумна на министерот за финансии Фатмир Бесими

Даночна реформа: За економски раст, сузбивање на сивата економија и фер јавни давачки Неделава отворивме јавна дебата за реформата во даночниот систем. Имавме дискусија со...