Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25590)

Психичкиот имунитет јакне со вежби

Медицински совет Честа вознемиреност, нервоза и бес во секојдневните случувања се знаци дека ви е ослабнат имунитетот на психата. Има неколку совети од стручњаците како...

Здравствени разлики меѓу вегетаријанците и децата што јадат месо

Ако се прашувате дали вегетаријанската исхрана е здрава за вашето дете и какви здравствени разлики може да донесе во споредба со оние деца што...

Јакната на астронаутот Баз Олдрин е продадена за 2,8 милиони долари

Јакната што американскиот астронаут Баз Олдрин ја носел за време на неговото патување на Месечината е продадена на аукција за 2,8 милиони долари. Белата...

Следната генерација сателити „старлинк“ нема да бидат видливи со голо око

Компанијата „Спејс екс“ најави подобрувања на своите сателити „старлинк 2.0“, кои ќе го намалат нарушувањето на глобалната астрономска заедница. Подобрувањата се однесуваат на начинот...

Сензор со точност ги открива витамините во храната

Цената на проектот е 19 милиони евра, а половината од сумата е финансирана од Европската Унија. Програмата ЕМР вклучува универзитети, лаборатории и компании од...

Оскаровката Виола Дејвис во спектаклот „Жената крал“

Историјата на Црниот Континент беше обележена со голем број настани, но малку луѓе се запознаени со постоењето на Кралството Дахомија. Станува збор за монархија...

Хероите од серијата „Брејкинг бед“ добија свои статуи

Албакерки, најнаселениот град во американската сојузна држава Ново Мексико, со години привлекува туристи опседнати со серијата „Брејкинг бед“. Очигледно ова место наскоро ќе биде...

Отворањето на Богородичната црква во Париз во 2024 година е сложен...

Светот е сцена Отворањето на Богородичната црква во Париз во 2024 година е напнат, тежок и сложен процес, рече генералот Жан-Луј Жоржелин, задолжен за реставрација...

Холивудскиот заводник Брендан Фрејзер се враќа на актерството

Актерот Брендан Фрејзер, најпознат по улогите во филмовите „Мумија“, „Џорџ од џунглата“ и „Патување до центарот на Земјата“, му се врати на актерството по...

Галичник е за нијанса поубав во боите на филмскиот фестивал

Повикувајќи се на традицијата за филмски проекции во старото кино, за тоа како со магариња од Јанче се носеле филмските ленти, организаторите ги поканија...