Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25573)

Францускиот предлог контра резолуцијата?!

Уште пред една година сегашниот парламентарен состав со огромно мнозинство гласови усвои резолуција во која јасно се дефинирани македонските позиции за заштита на идентитетските...

Германија подготвува уредба за старт на термоцентралите

Гасоводот „Северен тек 1“, кој ја снабдуваше со руски гас Западна Европа, како што беше и најавено, привремено е затворен поради годишно одржување. Гасоводот...

Бајден во невозможна мисија

Наместо забрана, ограничување на цената на руската нафта Американскиот претседател Џо Бајден е под притисок на своите економски советници, кои сѐ поизразено ја споделуваат својата...

Дојде, виде, но за да победи, треба да ги убеди граѓаните,...

Недовербата на голем дел од јавноста и кон извршната и кон законодавната власт во државава, но и кон институциите на Европската Унија, која со...

Миланскиот крал на кокаинот од Ндрангета зад решетки во Италија

Роко Морабито неодамна беше спроведен во Рим откако беше екстрадиран од Бразил, каде што со години успешно се криеше. Мафијашкиот шеф беше во бегство...

Граѓаните да кажат ДА или НЕ

Референдумот е највисокиот облик на директна демократија и како таков е предвиден во голем број устави во светот. Така е и во нашиот устав....

Фотофиниш- победа на Корт во 10-та етапа од два дела

ВЕЛОСИПЕДИЗАМ - ТУР ДЕ ФРАНС Магнус Корт го победи Николас Шулц во фотофиниш за триумф на 10-та етапа на велосипедската трка Тур де Франс, откако...

Клоп: Мораме да им дадеме одмор на фудбалерите за да бидат...

Толку често го кажував тоа и очигледно никој навистина не слуша, мораме да се погрижиме да им дадеме доволно време на фудбалерите да се...

На повидок многу возбудливи трки и напади на светски рекорди

Ако некој од шесте најбрзи луѓе на светот годинава освои злато на 100 метри, тој ќе биде четвртиот различен шампион (на ЛОИ или на...

Чудесните враќања на Ериксен, Чех, Хименез…

Ериксен доживеа срцев удар на меч, му беше вграден пејсмејкер, но ги надмина сите очекувања и се врати на теренот ФУДБАЛ Враќањето на Данецот Кристијан Ериксен...