Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25573)

Мобилни телефони на „Нокиа“ за носталгичари

Техно Компанијата „ХМД глобал“ претстави три нови „обични“ телефони на „Нокиа“ за да им понуди алтернатива на луѓето што сакаат да се извлечат од заморната...

Почна снимањето на документарецот за Ејми Вајнхаус

Речиси четири години по првата објава, биографскиот филм за пејачката Ејми Вајнхаус, конечно, тргнува напред на чело со режисерката Сем Тејлор-Џонсон („Педесет нијанси сиво“). Тејлор-Џонсон...

Направено пиво од рециклирана отпадна вода

Во Сингапур, светлото пиво „њубру“, кое се произведува од рециклирана отпадна вода, а кое првенствено беше воведено во 2018 година, од неодамна може да...

Триумф на едно од највпечатливите изданија на „Егзит“

По четири дена и ноќи заврши годинашното издание на фестивалот „Егзит“, низ чии капии од 7 до 10 јули поминаа повеќе од 200.000 посетители....

Нѐ очекува значително топло лето, но и невремиња со грмежи

Со голема веројатност се очекува дека летото во 2022 година ќе биде значително потопло и посушно од многугодишните просеци И покрај тоа што низ повеќе...

Годишна изложба на ДЛУБ во Битола

Друштвото на ликовните уметници од Битола ја организира Годишната изложба на 19 јули, во 20 часот, во „Магаза“. Ќе бидат презентирани педесет и шест...

Летна школа „Модерни славистички студии“

Овие денови Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје им е домаќин на триесетина учесници на летната школа што се организира во рамките на меѓународниот...

Италијанските тенори го отворија 62. „Охридско лето“

Извонредните вокални гласови на италијанските тенори Алесандро Косентино де Акриса, Федерико Сера, Џовани Мариа Палмиа и Уго Тарквини, придружувани од Оркестарот на Националната опера...

Како сопственикот на енергетскиот гигант „падна“ на царина

Хрватска Павао Вујновац, еден од најмоќните хрватски претприемачи, на 25 јуни годинава на загрепскиот аеродром е фатен од царината со непријавено синџирче од скапоцени камења...

Записи од минатото како поуки за иднината

Од историските факти може да се утврди дека Бугарија уште пред 115 години со сите сили настојувала да избрише или да претопи сѐ што...